Domy szkieletowe i mity wokół nich

Domy szkieletowe i mity wokół nich


Domy szkieletowe i mity wokół nich. Wśród naszego społeczeństwa bardzo szybko rozchodzą się różnego rodzaju mity, szczególnie na tematy, w których nie każdy do końca się orientuje. Tak też się dzieje, jeśli chodzi o domy szkieletowe. Jest to dość nowa w Polsce technologia budowy domów, która dopiero zyskuje uznanie, jednak niektórzy Polacy już zdążyli stworzyć wiele negatywnych mitów, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością.

Czym zawiniły domy szkieletowe?

Choć wiele lat nie zdążyło minąć od wybudowania pierwszych domów szkieletowych w Polsce, to już za to zdążyło urosnąć wiele mitów, które sprawiają, że osoby szukające opinii na temat tej technologii budowy, są wprowadzane w błąd. Wśród mitów, które powstają, obowiązują takie, które mówią o wyjątkowej słabości tych budynków, o podatności na warunki atmosferyczne, pożary, o tym, że ciężko jest ogrzać te budynki i tak dalej.

Nie warto wierzyć w takie opinie, ale też nie można mówić, że powstały one znikąd. Niestety, gdy powstawały pierwsze domy szkieletowe, to za ich budowę odpowiadały między innymi firmy, które zupełnie nie znały się na tej technologii budowy, czy też miały w tym nikłe doświadczenie. Tak też powstawały budowle, które już na początku miały wady konstrukcyjne, które z biegiem lat zaczęły się pokazywać. Niestety ludzie, zamiast o powstawanie wad osądzać firmy wykonujące budynki, to negatywne opinie od razu rosły na temat domów szkieletowych ogółem i tak też do niedawna wiele tych negatywnych opinii się utrzymywało. Dopiero od jakiegoś czasu, gdy zaczęło powstawać coraz więcej firm zajmujących się domami szkieletowymi i stał się to coraz popularniejszy temat, zaczęto naprawiać tę złą opinię.

Jak to jest z tymi mitami?

Na temat domów szkieletowych warto co nieco powiedzieć, aby pokazać, że wcale nie jest tak źle, jak to jest często przedstawiane. Na początek może warto stwierdzić fakt, że domy szkieletowe, to naprawdę wytrzymałe budynki, które potrafią przetrwać wiele czasu bez większych usterek, a ich całkowity czas eksploatacji ocenia się na nawet ponad 100 lat, więc nie jest to czas krótki. Każdy dom, który jest wykonany starannie, a do jego budowy zostały użyte wysokiej jakości materiały, które wcześniej były poddane odpowiedniej obróbce, wytrzyma dość długo i nie będzie sprawiać problemu właścicielom. Na temat warunków atmosferycznych powstała między innymi opinia, że domy drewniane są słabe i nie potrafią się oprzeć silniejszym wiatrom, a przy huraganach się rozpadają. Jest to tylko częściowo prawdziwa opinia. Domy te są w stanie wytrzymać różne wichury, lecz przychodzą również takie wiatry i są stwarzane takie warunki pogodowe, które są w stanie uszkodzić każdy budynek, niezależnie od tego, czy jest drewniany, czy murowany i wtedy również domy szkieletowe mogą zostać zniszczone.

Domy szkieletowe i mity wokół nichWiele osób obawia się zamieszkania w takim domu, w obawie o to, że bardzo szybko się on spala, co po pierwsze jest ogromnym zagrożeniem, a po drugie bardzo szybko można stracić majątek życia. Jeśli dom nie został zabezpieczony, to oczywiście, że łatwo się spali, jednak w dzisiejszych czasach mamy dostęp do wielu rozwiązań i środków, które chronią drewno przed ogniem i hamują jego rozprzestrzenianie się. Dlatego wystarczy w trakcie budowy tylko zadbać o to, by te środki zostały użyte i w ten sposób można ochronić dom przed pożarem i wielkimi stratami. Dodatkowo drewno posiada pewien naturalny system ochrony przed ogniem, to znaczy zwęglanie, które odcina dopływ tlenu do drewna, więc ogień zostaje spowolniony.

Mit na temat trudności w ogrzewaniu również bardzo mocno mija się z prawdą. Drewno ma naturalne zdolności do wymiany ciepła, a także samoregulację wilgotności. Przy tym jeszcze, gdy w chłodne dni w domu jest palone, to ciepło stale jest przez budynek utrzymywane. Dlatego nie ma problemu z tym, aby dom ogrzać, bo ogrzewa się on bardzo szybko. Latem natomiast zapewnia miłe warunki do odpoczynku, bez zaduchu, który występuję często w budynkach murowanych. Minusem jedynym domów szkieletowych z drewna jest to, że szybko tracą ciepło, gdy nie są ogrzewane.

Warto pomyśleć o domu szkieletowym

Jak widać, część mitów, które zostały tutaj przedstawione, są nieprawdą. Nie warto więc rezygnować z pomysłu budowy domu szkieletowego, jeśli ktoś właśnie taki sobie wymarzył. Domy te wyglądają naprawdę wyjątkowo, są praktyczne i mogą być wykonywane w różnych stylach.
Domy szkieletowe z roku na rok będą zyskiwać na popularności, a technologia ich wykonywania będzie coraz nowocześniejsza. Dobre zabezpieczenie domu i zadbanie o jakość materiałów to gwarancja tego, że dom postoi długo i posłuży nawet kilku pokoleniom.