Czy ma znaczenie kto pierwszy złoży pozew o rozwód?

Czy ma znaczenie kto pierwszy złoży pozew o rozwód?


Czy ma znaczenie kto pierwszy złoży pozew o rozwód? Bardzo wiele osób zastanawia się nad rozwodem. Nie ma się temu co dziwić, gdyż pożycie małżeńskie nie zawsze układa się tak, jakbyśmy tego chcieli. Dla zdecydowanej większości ludzi rozwód stanowi przykrą konieczność. Przecież para ślubowała sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską. Małżeństwo miało być nierozerwalne aż do śmierci. Niestety, zdrada, przemoc czy też zwyczajny brak zainteresowania mogą sprawić, że rozwód będzie wyczekiwany z ulgą. Zanim jednak zdecydujemy o wniesieniu pozwu o rozwód, warto zastanowić się nad tym, jak on przebiega. Mnóstwo osób zastanawia się także nad tym, czy ma znaczenie to, kto pierwszy wniesie pozew o rozwiązanie małżeństwa. 

Dlaczego do rozwodu przydaje się nam prawnik?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy do rozwodu niezbędny jest nam prawnik. Oczywiście nie. Trzeba jednak mieć na uwadze to, iż obecność prawnika może bardzo wiele ułatwić. Adwokat do spraw rodzinnych nie może więc narzekać na brak klientów. Po co jest nam jednak potrzebny prawnik podczas rozwodu? Na pewno dzięki niemu pozbędziemy się nadmiernej ilości stresu. Stres może bowiem bardzo dawać nam się we znaki podczas rozwodu. Nie sposób nie zauważyć, że prawnik przydaje się szczególnie wtedy, gdy para posiada dzieci. Jest także wskazany wówczas, gdy jedna ze stron żąda rozwodu z orzeczeniem o winie. Z pomocą prawnika łatwiej taki rozwód uzyskać lub też uniknąć rozwodu z orzeczeniem o winie. Sprawa jest więc dość skomplikowana i niejednoznaczna. Należy mieć tego świadomość. Jeżeli małżonkowie nie mieli rozdzielności majątkowej, w grę będzie wchodził także podział majątku. Niestety, rozwód z orzeczeniem o winie może przynieść dla jednej strony wyjątkowo niekorzystne skutki w kwestii podziału majątku. 

Czy ma znaczenie to, kto pierwszy złoży pozew o rozwód?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy ma znaczenie to, które z małżonków pierwsze poprosi o rozwód. Konkretnie mowa tu oczywiście o wniesieniu pozwu. Na tak postawione pytanie da się udzielić dość prostą odpowiedź. Nie ma to znaczenia. Zdecydowanie ważniejsze jest to, jak adwokaci rozwód poprowadzą. Sprawne wygłoszenie stanowisk początkowych i końcowych jest bardzo ważne. Nie wolno jednak zapominać o tym, jak ważne jest to, aby pozew o rozwód został wniesiony z zachowaniem wszystkich wymogów formalnych. W przeciwnym bowiem razie sąd może nie przyjąć pozwu. Wówczas zostanie on odrzucony albo też zostaniemy wezwani do uzupełnienia pewnych kwestii. Bez względu na to, jak się stanie, opóźni to proces sprawy rozwodowej. Jest to niezwykle niekorzystne zjawisko, bo może doprowadzić do dodatkowego stresu. Wspaniałym rozwiązaniem będzie więc zlecenie przygotowania pozwu rozwodowego doświadczonemu prawnikowi. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, jak takiego prawnika właściwie poznać. Otóż okazuje się, że nie jest to tak trudne, jak mogłoby się na pozór wydawać. Wiele zależy bowiem od tego, jakie mamy oczekiwania i gdzie się udamy. Największy wybór dobrych i wykwalifikowanych prawników będziemy mieli rzecz jasna w prężnie rozwijających się miastach. Mowa tu chociażby o Krakowie, Wrocławiu czy też o Warszawie. Doskonale byłoby zwrócić uwagę na opinie na temat poszczególnych kancelarii. Im większa liczba pozytywnych opinii o danej kancelarii lub o konkretnym prawniku, tym większe prawdopodobieństwo tego, że będziemy zadowoleni. Nie sposób nie zauważyć, że prawnicy, którzy posiadają negatywne opinie, nie mogą zazwyczaj cieszyć się dużą ilością klientów. Doskonale byłoby również zwrócić uwagę na to, aby złożyć pozew do odpowiedniego sądu. Wiele osób składa bowiem taki pozew jeszcze przed skorzystaniem z usług prawnika. Jeżeli i my decydujemy się na takie rozwiązanie, musimy wiedzieć o tym, że właściwy jest sąd okręgowy. Jeżeli złożymy pozew do sądu rejonowego, niestety zostanie on najprawdopodobniej odesłany. 

Co jeszcze warto wiedzieć rozwodząc się?

Decydując się na rozwód, zwłaszcza ten z orzeczeniem o winie, należy zdecydować się na pomoc prawnika. Na szczęście, prawnik zazwyczaj bardzo pomaga. Z jego pomocą zdecydowanie prościej jest przebrnąć przez wszelkie formalności związane ze sprawą rozwodową. Nie należy zapominać o tym, aby rozwodząc się, zachować spokój. Może to być wyjątkowo trudne do osiągnięcia. Niemniej jednak, warto spróbować. Emocje na sali sądowej nigdy nie są pożądane. Mogą doprowadzić nawet do tego, że sędzia ukarze nas karą porządkową. Ponadto, możemy go do siebie zrazić. Mimo, że sąd jest bezstronny, należy pamiętać, że jesteśmy tylko ludźmi. Lepiej więc zrobić na sądzie dobre wrażenie. Jeśli są uzna nas za niestabilnych emocjonalnie, możemy mieć problemy z tym, aby rozwód przebiegł tak jakbyśmy tego pragnęli. Nie należy zapominać także o tym, aby podczas rozwodu lepiej się sobą zajmować. Warto spróbować tak zwanych technik relaksacyjnych. Dzięki temu będziemy mogli nieco zredukować kłębiące się w nas trudne i sprzeczne emocje. Dość dobrym rozwiązaniem może być również wsparcie psychologa, jeżeli czujemy się naprawdę źle. Rozwód nierzadko powoduje bowiem problemy natury psychicznej.