Co fryzjer nakłada na włosy?

Co fryzjer nakłada na włosy?


W salonie fryzjerskim zobaczyć możemy niezwykle wiele produktów i nie wszystkie z nich znajdziemy w drogeriach. Wiele osób zastanawia się więc – co fryzjer nakłada na włosy?

Mycie włosów

Kiedy wybieramy się do salonu fryzjerskiego nie zawsze decydujemy się na mycie, jednak jest to zabieg bardzo korzystny dla naszych włosów. Fryzjerzy mają opanowaną do perfekcji sztukę prawidłowego mycia głowy – potrafią dobrać odpowiednią ilość szamponu, właściwą temperaturę wody i czas mycia. A nade wszystko – mają cały arsenał produktów dopasowanych do różnych rodzajów włosa.

Nawilżenie przed umyciem

Co ciekawe, czasem fryzjerka lub fryzjer decyduje się na nałożenie czegoś na włosy jeszcze przed myciem. Dzieje się tak przede wszystkim wtedy, gdy włosy okażą się przesuszone lub mocno podniszczone. W takim wypadku najlepiej jest je odpowiednio nawilżyć i w ten sposób zabezpieczyć jeszcze przed przystąpieniem do mycia. W tym celu może zostać nałożony na włosy na przykład olejek. Zabezpieczy on włosy przed dalszym niszczeniem w trakcie mycia.

Szampon i maska

To, w jakim stanie jest nasza czupryna ma również wpływ na to, co nakładają fryzjerzy na naszą głowę w czasie mycia włosów. Po wstępnej ocenie tego, czego nasze włosy potrzebują, dobierany jest odpowiedni szampon, a czasem także maska. Czego innego potrzebują włosy przesuszone, a inne potrzeby mają te, którym brakuje protein. To właśnie odpowiedni szampon i maska znajdą się więc na naszych włosach w trakcie ich mycia u fryzjera.

Farbowanie włosów

Farbowanie to jeden z częstych powodów wizyt w salonie fryzjerskim. Efekty uzyskane przez profesjonalistę niejednokrotnie są dużo lepsze niż te, które udaje nam się osiągnąć w domu.

Odpowiednia farba

Co fryzjer nakłada na włosy?Żeby zafarbować włosy, potrzebna jest oczywiście farba. W salonach fryzjerskich nie używa się farb, jakie znajdziemy w drogeriach. Zdecydowanie będą to raczej farby profesjonalne. Są one dużo droższe, ale i osiągają lepsze efekty po nałożeniu na włosy. Przede wszystkim, świetnie oddają kolor z palety dzięki czemu łatwiej uzyskujemy kolor, który został przez nas wybrany. Po drugie – taki kolor uzyskany przy pomocy farby profesjonalnej jest bardzo trwały, nie wypłukuje i się i nie blaknie po kilku mycach. Ostatnią, ale nie mniej ważną rzeczą jest to, że profesjonalne farby są dużo delikatniejsze zarówno dla włosów, jak i dla skóry głowy. Nierzadko posiadają w swoim składzie także liczne składniki odżywcze, które nie dodatkowo pielęgnują i chronią nasze kosmki przed ewentualnymi negatywnymi skutkami farbowania.

Rozjaśnianie włosów

Zupełnie inną czynnością niż farbowanie włosów jest ich rozjaśnianie. O ile farbowanie polega na przykryciu naturalnego pigmentu naszych kosmków wybranym barwnikiem, o tyle rozjaśnianie – na niszczeniu naszego naturalnego pigmentu. Fryzjerzy uzyskują ten efekt poprzez nakładanie na nasze włosy substancji prowadzących do redukcji pigmentu poprzez utlenianie.

Lotiony oraz toniki

Lotiony i toniki to pierwsza grupa produktów służących do rozjaśniania włosów. Rozjaśniają one włosy przez delikatnie utlenianie nadtlenkiem wodoru. Stosuje się je zazwyczaj na włosy, które są już naturalnie dosyć jasne.

Szampony rozjaśniające

Szampony do rozjaśniania włosów charakteryzują się tym, że łączą w sobie dwa składniki rozjaśniające. Dzięki takiej kombinacji fryzjerzy uzyskują przy ich pomocy kolor nawet o trzy tony jaśniejszy niż początkowy.

Emulsje i żele

Do tej grupy należą preparaty silnie rozjaśniające, które nakładane są na włosy dla uzyskania koloru dużo jaśniejszego niż początkowy. Ze względu na silnie działanie utleniające, zawierają one dodatkowo składniki, które chronić będą nasze włosy przed szkodliwymi skutkami intensywnego rozjaśniania.

Wygładzanie włosów

Kiedy praca nad naszymi włosami dobiega końca, przychodzi moment na to, by je wysuszyć i dokończyć stylizację lub po prostu wygładzić. I właśnie to ostatnie często pozostawia na naszych włosach efekt wow. Po suszeniu zwykle jeszcze się puszą, unoszą, wyglądają na suche. Zaś po wklepaniu wybranego preparatu stają się estetycznie dociążone, sypkie, wygładzone.

Krem do stylizacji

Jednym z produktów używanych do osiągnięcia tego efektu jest krem do stylizacji włosów. Takie kremy zawierają zwykle w sobie substancje zapobiegające puszeniu się włosów pod wpływem wilgoci oraz dodatek chroniący włos przed uszkodzeniami mechanicznymi, na przykład olej rycynowy. Dzięki temu włosy pozostają gładkie, dociążone i lśniące.

Jedwab do włosów

Bardzo popularne jest także stosowanie jedwabiu do włosów. Kilka kropli specyfiku fryzjer lub fryzjerka rozciera w dłoniach i nakłada, zazwyczaj na jeszcze delikatnie wilgotne kosmki naszych włosów. Efekt? Włosy są doskonale nawilżone – jedwab absorbuje wodę i zatrzymuje ją we włosie. Przy tym działa również na powłokę włosa, domykając łuski. Dzięki zastosowaniu jedwabiu włosy stają się niesamowicie miękkie, a do tego świetnie się układają i nie grozi im puszenie się.

Serum do włosów

Całą grupę preparatów stosowanych w salonach fryzjerskich stanowi serum do włosów. Jest to zazwyczaj bogactwo składników zamkniętych w małej buteleczce, a więc silnie skondensowanych. Podobnie jak w przypadku jedwabiu, serum stosuje się dozując je na krople. Jego zadaniem jest wygładzić włosy i sprawić, że tworzyć będą sypką, lśniącą taflę.