Jak wyczyścić sztuczne kwiaty

Jak wyczyścić sztuczne kwiaty


Marzysz o pomieszczeniu, w którym wszędzie będą stały piękne, zielone rośliny, ale nie możesz pozwolić sobie na zakup prawdziwych roślin lub nie masz czasu na ich pielęgnację? Zastanów się nad zakupem sztucznych kwiatów, które w dzisiejszych czasach mogą spokojnie stanowić ich zamiennik. Sztuczne rośliny wymagają jednak od nas innej pielęgnacji. Z biegiem czasu zaczynają się bowiem osadzać na nich różnego rodzaju zanieczyszczenia, w wyniku czego mogą powstawać nieestetyczne plamy lub przebarwienia. Jak prawidłowo o nie zadbać? Jak wyczyścić sztuczne kwiaty – jak sprawić, aby nie straciły swojego blasku i koloru? Jak prawidłowo usuwać z ich powierzchni nagromadzony kurz? Odpowiedzi na te i inne nurtujące Cię pytania poznasz czytając poniższy artykuł.

Sztuczna monstera – jeden z najlepszych wyborów

Często bywa tak, że z różnych powodów nie możemy pozwolić sobie na zakup prawdziwych roślin. Powody mogą być przeróżne, takie jak np.: posiadanie dzieci, zwierząt lub występujące alergie. Co zrobić kiedy pomimo tego marzymy, aby nasz dom zdobiły piękne kwiaty? W tym wypadku możemy zdecydować się na zakup sztucznych roślin doniczkowych lub sztucznych kwiatów do wazonu. W tym wypadku warto jednak szczególną uwagę zwrócić na jakość ich wykonania. Lepsze jakościowo kwiaty będą oczywiście droższe – jednak opłaca się je kupić i długo cieszyć się ich nieskazitelnym wyglądem. Jakie rośliny wybrać, tak aby jak najbardziej przypominały te prawdziwe? Bardzo opłaca się zakup monstery. Posiada ona duże rozłożyste liście, które wykonane z odpowiednich materiałów i dobrze zakonserwowane będą cieszyć oko domowników i gości. Sztuczna monstera z wyższej półki cenowej, na pierwszy rzut oka, jest niemalże niemożliwa do odróżnienia od prawdziwej rośliny. Dodatkowo liście sztucznej monstery wykonywane są zazwyczaj z takich materiałów, które nie ulega blaknięciu – dlatego wystarczy jedynie regularnie wycierać z niej kurz.

Czyszczenie sztucznych roślin

Jak wyczyścić sztuczne kwiatyKupiłeś już sztuczne rośliny, ale nie wiesz jak o nie dbać, tak aby ich nie zniszczyć? To bardzo proste. Sztuczne kwiaty należy jedynie co pewien czas omiatać z nagromadzonego kurzu. Jeżeli jednak roślina ulegnie większym zabrudzeniom to należy przeprowadzić dokładniejsze czyszczenie. Jeżeli na liściach lub główkach sztucznych kwiatów pojawiły się nieestetyczne przebarwienia to należy wyczyścić je przy pomocy specjalnych chemikaliów dostępnych w sklepach z akcesoriami florystycznymi. Do tego celu można użyć także płynu do szyb na bazie amoniaku – który nabłyszczy i przywróci intensywny kolor rośliny. Przed wykonaniem tego kroku należy jednak oczyścić roślinę z zabrudzeń. Można zrobić to przy pomocy wilgotnej szmatki lub butelki z atomizerem – którą spryskamy roślinę. Jeżeli kwiat jest niewielkich rozmiarów to można także opłukać go bezpośrednio pod prysznicem. Następnie należy dokładnie wytrzeć i wysuszyć go przy pomocy suszarki lub postawić na słońce – aby wysechł samoczynnie. Jest to bardzo istotny krok, gdyż jego pominięcie może spowodować, że kwiat ulegnie zawilgotnieniu i zacznie pleśnieć. Kiedy roślina będzie już kompletnie sucha można przejść do kroków związanych z jej pielęgnacją.

Pielęgnacja sztucznych kwiatów

Po odpowiednym i dokładnym wyczyszczeniu rośliny czas przejść do jej pielęgnacji. Kiedy kwiat będzie już kompletnie suchy na jego powierzchnię należy nałożyć odżywkę nabłyszczającą – którą można zakupić w sklepie z artykułami florystycznymi. Następnym krokiem jest polakierowanie powierzchni czyszczonej rośliny. Zazwyczaj sztuczne rośliny pokryte są już warstwą lakieru – która zapewnia ładny wygląd, połysk oraz większą trwałość. Jeżeli jednak warstwa ta nie występowała, lub uległa zmyciu podczas wielokrotnej pielęgnacji, to możesz samodzielnie nałożyć nowy lakier na liście i sztuczne główki kwiatów. Nie jest to wcale skomplikowany proces, wymaga on jednak dużo czasu, gdyż na początku należy odpowiednio przygotować roślinę – poprzez jej wyczyszczenie i dokładne osuszenie. Jeżeli pominiesz etap przygotowywania, to efekt który uzyskasz nie będzie w pełni satysfakcjonujący, a Twoja sztuczna roślinka nie będzie wyglądała tak dobrze jak mógłbyś tego oczekiwać.

Taka pielęgnacja sprawdzi się w przypadku kwiatów wykonanych z plastiku oraz silikonu, a  co w przypadku, gdy posiadamy rośliny z materiałów tekstylnych? Należy zadbać o nie w nieco inny sposób. Cały proces czyszczenia wygląda bardzo podobnie. Należy bowiem oczyścić roślinę z nagromadzonego kurzu – przy użyciu nawilżonej szmatki lub wody z prysznica. Większe zabrudzenia można usunąć przy użyciu płynu do naczyń. Problem pojawia się podczas czyszczenia właściwego, w którym Twoja roślina może ulec zniszczeniu. Aby uniknąć niepożądanych efektów warto najpierw sprawdzić działanie specyfiku, którym będziemy czyścić kwiaty, na niewielkiej powierzchni rośliny. Krok ten jest niezwykle istotny, kiedy używamy silnych detergentów, które mogą doprowadzić do zniszczenia rośliny lub wpłynąć na zmianę jej koloru. Pamiętaj o tym, jeżeli nie chcesz uzyskać niepożądanych efektów.