Jak połączyć panele i płytki drewnopodobne

Jak połączyć panele i płytki drewnopodobne


Praktycznie w 90% domów znajdują się w miejsca, w których kafelki stykają się z panelami. Takie rozwiązanie przyjęło się w nowoczesnych stylach. Najczęściej taka sytuacja występuje w miejscu, gdzie kuchnia styka się z salonem. Gdy już decydujemy się na takie rozwiązanie to powinno być one wykonane w taki sposób, aby zapewnić komfort oraz bezpieczeństwo domownikom.

Na pierwszy rzut oka jednak widać, że w teorii połączenie ze sobą dwóch różnych posadzek jest proste, ale w praktyce już nie, gdyż po pierwsze materiały, z których planujemy wykonać podłogę różnią się od siebie parametrami technicznymi. Po drugie układane są one w odmienny sposób, a miejsce łączenia dwóch różnych ze sobą posadzek powinno być równe i jak najbardziej płaskie, aby nie rzucało się one tak bardzo w oczy. Odpowiedni efekt możemy uzyskać stosując listwę podłogową. Warto pamiętać, że jeżeli chcemy łączyć ze sobą dwa różne rodzaje posadzek to pewne prace należy wykonać przed ich położeniem dlatego materiał, z jakiego będą one wykonane powinien być wybrany już na etapie planowania. 

Gdzie najlepiej sprawdzi się połączenie paneli z płytkami? 

Jak połączyć panele i płytki drewnopodobnePoruszanie się po danej powierzchni nie ważne, jaki byłby jej rodzaj, aby uniknąć ewentualnych potknięć. Najlepiej w tym przypadku unikać wysokich progów. Jak więc połączyć panele z płytkami, aby poruszanie się po obu posadzkach było komfortowe, a wykonanie przyjazne dla oka? W osiągnięciu odpowiedniego efektu najlepiej pomoże nam dobrze dobrana listwa podłogowa. Wszystkie elementy, a w szczególności kafelki jak i panele  dzięki temu w momencie, gdy danej rzeczy nie będzie i będziemy zmuszeni ją zamówić to w czasie, gdy nasze zamówienie będzie realizowane nasza powierzchnia będzie przygotowywana do montażu posadzki, dzięki czemu unikniemy niechcianych postojów, a cała praca zostanie wykonana dobrze i sprawnie. Mimo wszystko najlepszym rozwiązaniem jest ułożenie tej samej podłogi na całej powierzchni jednak nie każdemu przypadłoby takie rozwiązanie do gustu, a różne rodzaje podłóg pozwolą nam na zachowanie walorów estetycznych oraz przy okazji możemy dzięki temu lepiej uporządkować nasze wnętrze. 

Jakie podłogi można łączyć?

Wszystkie, a jedyne ograniczenie jakie w tym wypadku jest to nasza wyobraźnia. Jednak warto wspomnieć, że w zależności od rodzaju podłogi jej połączenie z inną różni się. W przypadku podłóg różnego rodzaju duże znaczenie ma kolejność wykonywanych prac.  W pierwszej kolejności powinniśmy ułożyć posadzkę, która jest trudniejsza do wykonania, a dopiero później tą łatwiejszą w obróbce. Tyczy się to zarówno drewna jak i kamienia oraz połączenia płytek gresowych, terakotowych lub ceramicznych z panelami, parkietem i deskami. Jak więc połączyć płytki drewniane z panelami? Materiały na tego typu  podłogę trzeba dobrze dobrać pod kątem kolorystyki i stylu. Pamiętajmy, by lepiej nie łączyć dwór różnych wzorów ze sobą, gdyż wtedy efekt wizualny nie będzie dla nas zadowalający.

Panele i płytki drewnopodobne, a sposoby na ich łączenie

Spoina elastyczna – jest dostępna w szerokiej gamie kolorystycznej. Pozwala ona na bezlistwowe łączenie dwóch różnych materiałów podłogowych ze sobą. Spoina elastyczna jest trwała, wytrzymała oraz łatwo utrzymać ją w czystości. Listwa łącząca –  na rynku dostępnych jest wiele rodzajów listew, które wykonane są z różnych materiałów w różnych kształtach oraz kolorach. Taki szeroki wybór pozwala na dobór listwy, która idealnie pasuje do podłogi. 

Od czego zacząć proces przygotowania powierzchni pod podłogę?

Na samym początku musimy zagruntować powierzchnię odpowiednim preparatem w celu ograniczenia chłonności, poprawienia przyczepności, wzmocnienia podłoża oraz pozbycia się plam.

Podłoga klejona, a panele z płytkami  

Przed wyborem metody łączenia dwóch różnych posadzek ze sobą należy wybrać sposób ich montażu. Pierwsza z nich polega na układaniu wybranego przez nas materiału na klej, który daje nam możliwość szerokiego wyboru listew. W tym przypadku możemy postawić na listwę progową mocowaną na wkręty z maskownicą. 

Łączenie płytek z panelami w drzwiach

W przypadku drzwi wewnętrznych dobrze sprawdzi się łączenie wykonane z masy korkowej oraz masy akrylowej. Najbardziej popularne są jednak aluminiowe lub stalowe listwy podłogowe, ponieważ są odporne na nacisk i korozje. 

Jak sprawić by połączenie kuchni z salonem sprawiało, że pomieszczenia będą optycznie większe?

Nigdy nie powinniśmy łączyć kuchni z salonem w momencie, gdy oba pomieszczenia są małe, gdyż osiągnięty efekt wtedy będzie nijaki. Jednak, gdy chcemy skorzystać z takiego rozwiązania powinniśmy trzymać się pewnych zasad. Po pierwsze nasze wnętrze powinno być bardzo jasne. Należy skupić się na wyborze jasnych płytek najlepiej w przypadku salonu wybrać płytki ceramiczne drewnopodobne. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku będzie biały kolor, gdyż to właśnie on optycznie powiększa nasze wnętrze dlatego płytki do kuchni powinny być właśnie w tym kolorze. Wykończenie kuchni natomiast powinno być wykonane z jasnego drewna, ponieważ pomieszczenie wtedy nie będzie mdłe.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *