Jak połączyć panele i płytki drewnopodobne

Jak połączyć panele i płytki drewnopodobne


Praktycznie w 90% domów znajdują się w miejsca, w których kafelki stykają się z panelami. Jak połączyć panele i płytki drewnopodobne? Takie rozwiązanie przyjęło się w nowoczesnych stylach. Najczęściej taka sytuacja występuje w miejscu, gdzie kuchnia styka się z salonem. Gdy już decydujemy się na takie rozwiązanie to powinno być one wykonane w taki sposób, aby zapewnić komfort oraz bezpieczeństwo domownikom.

Na pierwszy rzut oka jednak widać, że w teorii połączenie ze sobą dwóch różnych posadzek jest proste, ale w praktyce już nie, gdyż po pierwsze materiały, z których planujemy wykonać podłogę różnią się od siebie parametrami technicznymi. Po drugie układane są one w odmienny sposób, a miejsce łączenia dwóch różnych ze sobą posadzek powinno być równe i jak najbardziej płaskie, aby nie rzucało się one tak bardzo w oczy. Odpowiedni efekt możemy uzyskać stosując listwę podłogową. Warto pamiętać, że jeżeli chcemy łączyć ze sobą dwa różne rodzaje posadzek to pewne prace należy wykonać przed ich położeniem dlatego materiał, z jakiego będą one wykonane powinien być wybrany już na etapie planowania.

Gdzie najlepiej sprawdzi się połączenie paneli z płytkami?

Jak połączyć panele i płytki drewnopodobnePoruszanie się po danej powierzchni nie ważne, jaki byłby jej rodzaj, aby uniknąć ewentualnych potknięć. Najlepiej w tym przypadku unikać wysokich progów. Jak więc połączyć panele z płytkami, aby poruszanie się po obu posadzkach było komfortowe, a wykonanie przyjazne dla oka? W osiągnięciu odpowiedniego efektu najlepiej pomoże nam dobrze dobrana listwa podłogowa. Wszystkie elementy, a w szczególności kafelki jak i panele  dzięki temu w momencie, gdy danej rzeczy nie będzie i będziemy zmuszeni ją zamówić to w czasie, gdy nasze zamówienie będzie realizowane nasza powierzchnia będzie przygotowywana do montażu posadzki, dzięki czemu unikniemy niechcianych postojów, a cała praca zostanie wykonana dobrze i sprawnie. Mimo wszystko najlepszym rozwiązaniem jest ułożenie tej samej podłogi na całej powierzchni jednak nie każdemu przypadłoby takie rozwiązanie do gustu, a różne rodzaje podłóg pozwolą nam na zachowanie walorów estetycznych oraz przy okazji możemy dzięki temu lepiej uporządkować nasze wnętrze.

Jakie podłogi można łączyć?

Wszystkie, a jedyne ograniczenie jakie w tym wypadku jest to nasza wyobraźnia. Jednak warto wspomnieć, że w zależności od rodzaju podłogi jej połączenie z inną różni się. W przypadku podłóg różnego rodzaju duże znaczenie ma kolejność wykonywanych prac.  W pierwszej kolejności powinniśmy ułożyć posadzkę, która jest trudniejsza do wykonania, a dopiero później tą łatwiejszą w obróbce. Tyczy się to zarówno drewna jak i kamienia oraz połączenia płytek gresowych, terakotowych lub ceramicznych z panelami, parkietem i deskami. Jak więc połączyć płytki drewniane z panelami? Materiały na tego typu  podłogę trzeba dobrze dobrać pod kątem kolorystyki i stylu. Pamiętajmy, by lepiej nie łączyć dwór różnych wzorów ze sobą, gdyż wtedy efekt wizualny nie będzie dla nas zadowalający.

Panele i płytki drewnopodobne, a sposoby na ich łączenie

Spoina elastyczna – jest dostępna w szerokiej gamie kolorystycznej. Pozwala ona na bezlistwowe łączenie dwóch różnych materiałów podłogowych ze sobą. Spoina elastyczna jest trwała, wytrzymała oraz łatwo utrzymać ją w czystości. Listwa łącząca –  na rynku dostępnych jest wiele rodzajów listew, które wykonane są z różnych materiałów w różnych kształtach oraz kolorach. Taki szeroki wybór pozwala na dobór listwy, która idealnie pasuje do podłogi.

Zobacz również:

Od czego zacząć proces przygotowania powierzchni pod podłogę?

Na samym początku musimy zagruntować powierzchnię odpowiednim preparatem w celu ograniczenia chłonności, poprawienia przyczepności, wzmocnienia podłoża oraz pozbycia się plam.

Podłoga klejona, a panele z płytkami

Przed wyborem metody łączenia dwóch różnych posadzek ze sobą należy wybrać sposób ich montażu. Pierwsza z nich polega na układaniu wybranego przez nas materiału na klej, który daje nam możliwość szerokiego wyboru listew. W tym przypadku możemy postawić na listwę progową mocowaną na wkręty z maskownicą.

Łączenie płytek z panelami w drzwiach

W przypadku drzwi wewnętrznych dobrze sprawdzi się łączenie wykonane z masy korkowej oraz masy akrylowej. Najbardziej popularne są jednak aluminiowe lub stalowe listwy podłogowe, ponieważ są odporne na nacisk i korozje.

Jak sprawić by połączenie kuchni z salonem sprawiało, że pomieszczenia będą optycznie większe?

Nigdy nie powinniśmy łączyć kuchni z salonem w momencie, gdy oba pomieszczenia są małe, gdyż osiągnięty efekt wtedy będzie nijaki. Jednak, gdy chcemy skorzystać z takiego rozwiązania powinniśmy trzymać się pewnych zasad. Po pierwsze nasze wnętrze powinno być bardzo jasne. Należy skupić się na wyborze jasnych płytek najlepiej w przypadku salonu wybrać płytki ceramiczne drewnopodobne. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku będzie biały kolor, gdyż to właśnie on optycznie powiększa nasze wnętrze dlatego płytki do kuchni powinny być właśnie w tym kolorze. Wykończenie kuchni natomiast powinno być wykonane z jasnego drewna, ponieważ pomieszczenie wtedy nie będzie mdłe.

Ceramix płytki ceramiczne
Andrzeja Struga 3
70-784 Szczecin
730 730 143
ceramixplytki.pl