Kontenery morskie

Kontenery morskie


Kontenery morskie chłodnicze są wielokrotnego użytku przeznaczone do długotrwałego transportu i przechowywania towarów wymagających spełnienia określonych warunków temperaturowych. Jego konstrukcja obejmuje: kontener morski z wielowarstwowymi ściankami oraz agregat chłodniczy przeznaczony do automatycznego utrzymywania wymaganych temperatur w zakresie -30°C do +30°C. Temperatura jest ustawiana za pomocą regulacji obrotów wentylatora. Kupując chłodnię trzeba zwrócić uwagę na certyfikat PTI który jest dowodem potwierdzającym jej sprawność i możliwość użytkowania.

Cechy konstrukcyjne kontenera morskiego chłodniczego

Wymiary kontenerów chłodniczych odpowiadają standardowym wymiarom kontenerów morskich 10’, 20’, 40’ i 45’. Stabilna rama wykonana jest z profili stalowych ze stali odpornej na korozję. Do ścian, podłóg, dachów, drzwi stosuje się płyty warstwowe, w skład których wchodzą:

 • Okładzina zewnętrzna. Do produkcji okładzin zewnętrznych stosowane są najczęściej blachy stalowe odporne na korozję.
 • Izolacja. W panelach ściennych zastosowana jest komorowa pianka poliuretanowa o gęstości 42-45 kg/m.
 • Warstwa wewnętrzna. Wykonane z profilowanej stali nierdzewnej z ukośnymi lub pionowymi pofałdowaniami. Wewnętrzna wyściółka może mieć półkuliste występy, które zapewniają wymianę powietrza podczas układania towarów blisko ścian.
 • Podłoga. Płyta warstwowa jest ułożona na metalowym profilu w kształcie litery T. Wytrzymałość podłogi musi być wystarczająca, aby przesunąć ładowarkę z ładunkiem.
 • Drzwi – składają się z dwóch skrzydeł, produkowane są z płyt warstwowych. Możliwość obracania ich o 270° zapewnia wygodny załadunek i rozładunek. Drzwi wyposażone są w niezawodne zamki. Na końcach skrzydeł drzwiowych znajdują się gumowe uszczelki.

Zasady przewozu towarów łatwo psujących się w kontenerach chłodniczych

Towary łatwo psujące się to towary, które mają ograniczony okres przydatności do spożycia i wymagają specjalnych warunków przechowywania i transportu. W przypadku naruszenia wymagań dotyczących warunków sprzedaży, temperatury i wilgotności otaczającej przestrzeni produkt nie tylko traci swoje walory konsumenckie, ale może również stać się niebezpieczny dla zdrowia i życia ludzkiego.

Rodzaje towarów łatwo psujących się

Towary łatwo psujące się dzielą się na następujące grupy:

 • Pochodzenie roślinne – owoce, warzywa, zioła, kwiaty cięte.
 • Pochodzenie zwierzęce – mięso, ryby, jaja, mleko.
 • Żywność przetworzona – wędliny, sery, konserwy.
 • Rośliny żywe – kwiaty w doniczkach lub przeznaczone do sadzenia w gruncie, sadzonki krzewów i drzew.
 • Zaopatrzenie medyczne – leki, krew.

Zasada działania agregatu chłodniczego w kontenerze morskim – chłodnia

Kontenery morskie chłodnicze zasilane są z agregatów prądotwórczych lub scentralizowanych zasilaczy. Zużycie energii zależy od: kubatury obsługiwanej powierzchni, wymaganych warunków temperaturowych, pory roku. Jako czynniki chłodnicze stosuje się freony. Agregaty chłodnicze mogą zarówno obniżać temperaturę wewnątrz kontenera do ustawionej wartości, jak i pracować w trybie grzania. Skład i właściwości agregatów chłodniczych różnych marek bardzo się od siebie różnią. Główne elementy instalacji: sprężarka, skraplacz z wentylatorem, parownik z dwoma wentylatorami, sterownik, odbiornik, elementy filtrujące.

Zasada działania:

 • Strumień powietrza o wymaganej temperaturze z agregatu chłodniczego doprowadzony jest do dolnej części kontenera.
 • Powietrze kierowane jest wzdłuż profili do końca modułu, gdzie unosi się do sufitu.
 • Wzdłuż sufitu strumień powietrza powraca do agregatu chłodniczego.

Korzyści z używania kontenerów morskich chłodniczych

Nowoczesne kontenery chłodnicze zapewniają:

 • Prosta i wygodna obsługa.
 • Efektywność energetyczna.
 • Możliwość transportu na duże odległości mrożonej i schłodzonej żywności, ziół, kwiatów ciętych, leków i innych towarów.
 • Możliwość długoterminowego przechowywania produktów na powierzchniach magazynowych.

Korzystny zakup lub wynajem kontenerów morskich chłodniczych

Firma sprzedająca i wynajmująca chłodnicze kontenery morskie posiada w swojej ofercie ich różne rozmiary. Dużym zainteresowaniem cieszą się nowe kontenery chłodnicze np. 10’RF które wyróżniają się dużą trwałością i wysoką jakością wykonania. Przewożone produkty mają zagwarantowane stabilne warunki temperaturowe. Istnieje możliwość zakupu używanego kontenera chłodniczego, który przeszedł konserwację agregatu chłodniczego i niezbędne naprawy samego modułu metalowego. Zakupiony kontener-chłodnia jest przywożony pod wskazane miejsce a specjalista udziela wskazówek odnośnie jego prawidłowego użytkowania. W przypadku problemów podczas eksploatacji firma zapewnia specjalistyczną pomoc. Małe firmy potrzebujące kontenerów chłodniczych w określony sezonie, mogą skorzystać z bardziej ekonomicznej opcji a mianowicie – wynajmu. To przedsiębiorca określa okres trwania najmu oraz rozmiar chłodni. Jest to wygodna forma przechowywania produktów wymagających chłodzenia i mrożenia, ponieważ nie trzeba inwestować sporych środków finansowych w zakup.