Jak wyleczyć uzależnienie od hazardu

Jak wyleczyć uzależnienie od hazardu


Uzależnienie to straszna choroba. Jak wyleczyć uzależnienie od hazardu? Najgorsze w niej jest to, że człowiek popada w nałóg, w zasadzie nie mając o tym pojęcia. Oczywiście jest to spore uproszczenie, ale w rzeczywistości większość osób uzależnionych nie do końca zdaje sobie sprawę ze swojego problemu, nawet wtedy, kiedy uzależnienie jest w fazie patologicznej, czyli w takiej, kiedy nałogowiec w zasadzie nie jest w stanie się kontrolować.

Większość uzależnień wiążemy z substancjami, które są najczęściej psychoaktywne, czyli na różne sposoby, ale oddziałujące na nasz mózg. Mało kto wie o tym, że na listę chorób związanych z wystąpieniem stanu nałogowego uzależnienia, zaczynają coraz częściej trafiać uzależnienia behawioralne, czyli takie, które nie są związane zdziałaniem jakiejś substancji, ale ich skutek na psychikę oraz życie jest niemal identyczny. Uzależnieniem behawioralnym jest między innymi uzależnienie od hazardu. Powiemy sobie pokrótce, czym jest uzależnienie od hazardu, jak się zaczyna i z czego wynika oraz czy leczenie uzależnień od hazardu jest możliwe.

Skąd bierze się nałóg hazardowy?

Nałóg hazardowy bierze się z wielu czynników, ale do najważniejszych, jakie występują, obecnie zaliczymy:

– czynnik hormonalny,
– czynniki społeczne, takie jak duża dostępność gier hazardowych,
– coraz młodszy wiek osób uczestniczących w hazardzie.

Czynnikiem hormonalnym nazwiemy przede wszystkim zmiany, jakie dokonują się mózgu, zwłaszcza wtedy, kiedy łatwo i bez wysiłku trafiają nam się pierwsze wygrane. Wówczas w mózgu powstają schematy, które mają kopiować zachowania, które przyniosły nam euforię zwycięstwa. Choć zwycięstwa najczęściej szybko odchodzą i zastępują je przegrane, to schemat pozostaje.
Jak wyleczyć uzależnienie od hazarduCoraz szersza dostępność gier hazardowych i dodatkowe ich reklamowanie, jako niezobowiązującej rozrywki z dreszczykiem, w której są sami wygrani to podobny schemat, jak reklamowanie jeszcze w latach dziewięćdziesiątych papierosów. W reklamach tych również niewinnie zaciągano się dymkiem. W reklamach tych nie było mowy o raku płuc, czy odmie płucnej.
Coraz niższy wiek inicjacji hazardowej, jest podawany, jako jeden z najważniejszych czynników. Młodzi ludzie, którzy ze swej natury nie są w stanie prawidłowo ocenić ani ryzyka, ani tego, co dla nich jest w rzeczywistości dobre, szybko popadają w nałóg hazardowy. Potwierdzają to również badania. Dodatkowo łatwa dostępność hazardu nie ułatwia sprawy. Obecnie kasyno możemy mieć w telefonie komórkowym. Kiedyś trzeba było przynajmniej wybrać się do kasyna lub do punktu z grami czy kolektury. Obecnie wielu młodych ludzi gra w pokera czy obstawia zakłady sportowe dla zabicia nudy.

Terapia uzależnień od hazardu

Kiedy nałogowy hazardzista zgłasza się po pomoc? Zazwyczaj wówczas kiedy przegrał wszystko, co można przegrać, a nawet więcej, a jego życie jest w całkowitej rozsypce. Niestety jest to schemat podobny do takiego, jaki spotyka uzależnionych od innych substancji lub czynników behawioralnych. Czasem zdarza się to szybciej, ale ogólnie rzecz ujmując dzieje się to wówczas, kiedy już nie jest dobrze. Mówimy tutaj oczywiście o sytuacji, kiedy chory sam zgłasza się o pomoc. Uzależnieni czasem zgłaszają się częściej na odwyk od hazardu lub terapię uzależnień, jeśli namówi ich do tego rodzina, ale nie zawsze dzieje się to z wolnej woli chorego.
Uzależnienie od hazardu można leczyć podobnie jak inne uzależnienia, czyli w grę wchodzi na przykład terapia z terapeutą uzależnień, terapia grupowa lub wizyta w ośrodku leczenia hazardu. Takich ośrodków mamy w naszym kraju coraz więcej, co jest dobrym trendem, tym bardziej że jeszcze do niedawna nie uznawaliśmy uzależnienia od hazardu za chorobę. O ile litowaliśmy się nad alkoholikami, narkomanami czy uzależnionymi od leków psychotropowych, to do uzależnionych od hazardu mieliśmy inne pojęcie. Traktowaliśmy ich jak lekkoduchów, naiwniaków, nieodpowiedzialnych lub obdarzonych słabą wolą ludzi, ale na pewno nie patrzeliśmy na nich jak na osoby chore. Ważne jest w terapii, aby hory sam zrozumiał swój problem, i chciał się leczyć. W przeciwnym wypadku terapia może nie odnieść skutku, nawet jeśli skierujemy osobę do zamkniętego ośrodka uzależnień od hazardu.

Czy można uzależnionych leczyć przymusowo?

Ośrodek leczenia uzależnień od hazardu może być ośrodkiem leczenia przymusowego, ale aby wysłać tam kogoś, kto nie chce się dobrowolnie leczyć, musimy mieć wyrok sądu. Procedura jest podobna jak w przypadku innych uzależnień. Najpierw w odpowiednim urzędzie gminy, musimy złożyć wniosek o skierowanie takiej osoby na leczenie przymusowe, a następnie to gmina wnioskuje do sądu rejonowego, pod który podlega osoba, którą na leczenie skierować chcemy, o wysłanie takiej osoby na leczenie przymusowe
Trzeba jednak być świadomym faktu, że leczenie przymusowe w większości przypadków nie odnosi skutku. Owszem osoba leczona czasem wychodzi z nałogu, a bardzo często powstrzymuje się od grania na dłuższy okres, ale jeśli chęć leczenia nie wychodzi wprost od osoby leczonej, to rzadko trwa to długo po opuszczeniu ośrodka.