Jak leczyć uzależnienie od leków przeciwbólowych

Jak leczyć uzależnienie od leków przeciwbólowych


Jak leczyć uzależnienie od leków przeciwbólowych – leki przeciwbólowe pomimo szerokiego zastosowania są silnie uzależniającymi środkami. Jak pozbyć się nałogu od środków przeciwbólowych? Jak leczyć uzależnienie od leków przeciwbólowych – doradzamy.

Jakie rodzaje leków przeciwbólowych doprowadzają do uzależnienia?

Leki przeciwbólowe to duża grupa środków, które są stosowane w medycynie do łagodzenia bólu o dowolnej intensywności. Istnieją dwa rodzaje leków przeciwbólowych: nienarkotyczne i narkotyczne. Jaka jest między nimi różnica? Pierwszy rodzaj – nienarkotyczny – to często goszczące w domowych apteczkach niesteroidowe leki przeciwzapalne jak paracetamol czy ibuprofen. Leki tego typu nie powodują uzależnienia. Leczenie uzależnień od leków jest wymagane w momencie stosowania narkotycznych leków przeciwbólowych działających na receptory opioidowe. Kiedy środek tego typu dostanie się do mózgu, substancja czynna wiąże się z receptorami opioidowymi i je aktywuje. Sztuczna stymulacja receptorów, które normalnie aktywowane są w kontakcie z hormonami „szczęścia”, prowadzi do uzależnienia. Mowa tutaj o takich hormonach jak endorfiny i enkefaliny.

Leki przeciwbólowe – jak wygląda uzależnienie fizyczne i psychiczne?

Zanim osoba uzależniona zostanie skierowana do ośrodka terapii uzależnień, ocenia się aktualny stopień nałogu po zmianach fizycznych i psychicznych. Pod wpływem opioidowych leków przeciwbólowych praca całego ciała zostaje zakłócona. Określone emocje i zachowania zostają zahamowane, mózg staje się mniej aktywny, a przyjemność jest coraz trudniej osiągalna.
Jak leczyć uzależnienie od leków przeciwbólowychOsoba przyzwyczajająca się do stymulacji i przyjmowania leków przeciwbólowych przestaje wytwarzać „hormony radości” – dopaminę. Pod wpływem środków przeciwbólowych mózg nie odczuwa braku takich substancji. Niestety dla osoby uzależnionej, efekt stopniowo zanika i rozwija się ciężki stan odstawienia. Organizm zaczyna domagać się nowych dawek, a osoba uzależniona zrobi wszystko, aby je zdobyć.
Uzależnienie psychiczne rozwija się stopniowo pod wpływem negatywnych czynników środowiskowych. Niski standard życia, problemy rodzinne i niska samoocena to jedne z wielu takich czynników, doprowadzających do wzrostu nałogu. Stała obecność leków przy osobie uzależnionej, niepokój, łagodzenie bólu środkami przeciwbólowymi to jedne z najczęstszych objawów. Jednym z objawów patologicznego uzależnienia jest stopniowe zwiększanie dawki leku. Odwyki lekowe przeprowadzane w ośrodkach terapii uzależnień polegają w takiej sytuacji na stopniowej lub całkowitej redukcji dawek.

Konsekwencje uzależnienia od leków przeciwbólowych

Najczęściej spotykanymi negatywnymi następstwami uzależnienia od leków przeciwbólowych są:
Zespół abstynencyjny z bólem, nudnościami, gorączką i innymi objawami;
Zmiany w wyglądzie – suchość i zażółcenie skóry, przedwczesne starzenie, wypadanie włosów i zębów, utrata masy ciała;
Nieodwracalne patologie narządów wewnętrznych;
Zmiany psychiczne – zaburzenia snu, rozproszona uwaga, drażliwość, problemy z pamięcią.

Jak przebiega proces leczenia uzależnienia od leków przeciwbólowych?

Leczenie uzależnienia od narkotycznych leków przeciwbólowych to żmudna i długa droga. W leczeniu osoby uzależnionej zaangażowane są duże grona specjalistów zakładów leczenia uzależnień. Psychiatrzy, rehabilitanci, lekarze intensywnej terapii oraz psychoterapeuci. Leczenie obejmuje kilka etapów: detoksykację, leczenie objawowe i psychoterapię. Skuteczność terapii zależna jest od gotowości pacjenta do leczenia, jego siły psychicznej oraz możliwości regeneracyjnych.

Detoksykacja organizmu osoby uzależnionej

Aby oczyścić organizm z trucizn, w trakcie odwyku lekowego stosuje się metody detoksykacji. Ten początkowy etap terapii jest najważniejszy, bez niego dalsze leczenie nie ma sensu. W trakcie detoksykacji organizm jest naturalnie lub sztucznie stymulowany do oczyszczenia z trucizn za pomocą nerek i moczu. Wprowadzane mogą być także substancje pochłaniające resztki substancji opioidowych z ciała.

Leczenie objawowe osoby uzależnionej

Terapia uzależnień od leków przeciwbólowych wymaga zastosowania leczenia objawowego. Polega ono na redukcji szkód, które powstały w wyniku spożywania dużych ilości leków przeciwbólowych. Aby wyeliminować objawy, lekarze stosuję wodne roztwory soli i roztwory zasadowe, czy też ciepłe napoje jak herbata i kawa. Lekarze mogą stosować także niegroźne stymulanty jak efedrynę w celu poprawy stanu somatycznego.

Psychoterapia w leczeniu uzależnień od leków przeciwbólowych

Profesjonalne ośrodki terapii uzależnień świadome są możliwych przyczyn uzależnień od leków przeciwbólowych. Myśli samobójcze, żałoba, trudności w kontrolowaniu emocji, depresja to jedne z wielu przyczyn. W trakcie psychoterapii lekarz ustala przyczynę i wraz z pacjentem rozpoczyna leczenie. Psychoterapia może objawiać się stosowaniem terapii zmniejszającej ochotę na leki przeciwbólowe przez eliminację wyzwalaczy, pobudzających osobę uzależnioną do używania substancji. Stosowana jest także terapia racjonalizująca uzależnienie. Polega ona na wyjaśnieniu osobie uzależnionej mechanizmów nałogu i tego, jak z nim skutecznie walczyć. W psychoterapii stosowane mogą być także leki antydepresyjne, ułatwiające korygowanie nieprawidłowego myślenia i postaw behawioralnych, zachęcających do stosowania leków.

Uzależnienie od leków przeciwbólowych – nałóg możliwy do usunięcia

Leczenie uzależnienia od leków przeciwbólowych rozpoczyna się od świadomości problemu. Udanie się do specjalistycznego zakładu leczenia uzależnień jest często pierwszym krokiem w odzyskaniu zdrowia i życia. Oduczenie się patologicznych postaw prowokujących przyjmowanie substancji przeciwbólowych to ciężkie zadanie, ale możliwe do spełnienia.