Płytki imitujące drewno

Płytki imitujące drewno


Drewno powinno być odpowiednio pielęgnowane ze szczególną starannością lub impregnacją. Dlatego stworzono alternatywę dla naturalnego drewna, płytki imitujące drewno. Szybko się przyjęły i są teraz często wybierane przez wielu. Dlaczego popularne są płytki z imitacji drewna i jakie są ich zalety i wady? Odpowiadamy w tym artykule.

Popularność imitacji cegieł drewnianych w dekoracji wnętrz

Płytki z imitacji drewna są teraz modne. Materiały użyte do produkcji, takie jak glazura, glazura i terakota, doskonale odwzorowują prawdziwe drewno. Na zdjęciach płytki z imitacji drewna i płytki z prawdziwego drewna są nie do odróżnienia, ale w rzeczywistości trudno je odróżnić bez dokładnego przyjrzenia się. Z tego powodu popularne są również płytki z imitacji drewna, które są trwalsze od naturalnego drewna. Nie wchłaniają łatwo wilgoci, nie wchłaniają i nie pęcznieją. Ponadto są znacznie tańsze od naturalnego drewna, nawet dwa razy więcej. O ich innych zaletach opowiemy poniżej. Warto jednak wspomnieć, że płytki imitujące drewno mogą imitować praktycznie każdy rodzaj drewna, nawet drewno egzotyczne.

Płytki z imitacji drewna jako alternatywa dla naturalnego drewna

Drewno na podłogach lub ścianach od dawna jest używane w budownictwie i do tworzenia wyjątkowych wykończeń. Drewno jest wyjątkowe i nadaje się do wielu aranżacji wnętrz. Powstała więc alternatywa dla naturalnego drewna w postaci płytek imitujących drewno, dostępnych w wielu różnych rozmiarach, kolorach i wzorach. Możesz otrzymać płytki imitujące drewno o bardzo widocznej fakturze, a także płytki o delikatnych wzorach i fakturach. Rodzaj imitacji gontów można wybrać zgodnie z osobistymi preferencjami. Możemy też sporo zaoszczędzić, wybierając płytki przypominające drewno, ponieważ są tańsze od desek. Nawet te panele, które są dostępne w popularnych marketach budowlanych, kosztują ponad 100 zł za metr kwadratowy. Znacznie tańsze są płytki imitujące drewno wykonane z glazury, kamionki czy terakoty.

Zobacz także:

Panele i deski bardzo ładnie wyglądają na podłodze, ale są bardzo podatne na wilgoć i bardzo chłonne, co ułatwia ich częste odnawianie. Należy jednak mieć świadomość, że nie zawsze możliwa jest wymiana pojedynczych paneli bez wymiany całej podłogi, ponieważ panele często są ze sobą łączone. Taki problem nie występuje w przypadku imitacji gontów. Wiele osób nie wierzy, że imitacja gontów może wyglądać jak drewno i zaczyna to rozumieć dopiero po zobaczeniu go na własne oczy.

Zalety płytek z imitacji drewna

Płytki imitujące drewno
Płytki imitujące drewno

Płytki z imitacji drewna mają wiele zalet. Po pierwsze są estetyczne, a ponieważ wyglądają jak naturalne drewno, są ponadczasowe. Wyglądają elegancko i można je stosować w każdym pomieszczeniu, zarówno na podłodze, jak i na ścianach. Płytki z imitacji drewna w łazienkach wyglądają ciekawie, bo są tam rzadkością. Płytki imitujące drewno pozwalają imitować każdy rodzaj drewna, zarówno krajowego, jak i egzotycznego. Płytki z imitacji drewna pozwalają nadać pomieszczeniu wyjątkowy wygląd. Płytki z imitacji drewna są również trwałe i odporne na zarysowania oraz uszkodzenia mechaniczne spowodowane ciężkimi upadkami itp. Na przykład ceramikę szkliwioną można stosować na zewnątrz budynków, np. na tarasach, ponieważ ma dobre parametry techniczne i jest mrozoodporna. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby na stopniach zastosować płytki imitujące drewno, jeśli są wykonane z wystarczająco trwałego materiału, takiego jak gres.

Płytki imitujące drewno i terakota to materiały łatwe w pielęgnacji, niewymagające malowania ani czyszczenia specjalnymi płynami. Ich pielęgnacja opiera się wyłącznie na regularnym odkurzaniu i myciu zwykłymi środkami do czyszczenia powierzchni. Dlatego kupując płytki z imitacji drewna, możemy o nie zadbać zwykłymi domowymi środkami czystości – bez specjalnego przygotowania do zakupu. Również układając na podłodze płytki drewnopodobne, można je ułożyć równolegle lub w niepowtarzalny wzór.

Wady płytek z imitacji drewna

Płytki imitujące drewno mają kilka wad, o których warto wspomnieć, ale należy pamiętać o ich wielu zaletach, które zdecydowanie przeważają nad wadami. Jedną z wad takich płytek jest to, że są one nieco bardziej skomplikowane w montażu niż (na przykład panel, który można samodzielnie położyć na podłodze). Również płytki ze sztucznego drewna, podobnie jak kafelki, są nieco chłodniejsze w dotyku niż panele, dlatego warto rozważyć ogrzewanie podłogowe lub dywan.

Płytki z imitacji drewna o strukturze drewna są trudniejsze do czyszczenia niż płytki o gładkim wykończeniu. Dodatkowo w przypadku uszkodzenia imitacji gontów ich remont jest bardziej skomplikowany niż remont lub całkowita wymiana uszkodzonych płyt z powodu takich czynników jak np. duże upadki.

Ceramix płytki ceramiczne
Andrzeja Struga 3
70-784 Szczecin
730 730 143
ceramixplytki.pl