Jak sprawić, by dom był inteligentny? Rosnąca liczba aplikacji wykorzystujących komendy głosowe pozwala sterować urządzeniami w domu, które towarzyszą nam na co dzień, ale czym właściwie jest inteligentny dom? Jak uczynić nasze życie wygodniejszym i mądrzejszym? Ta rewolucja zaczynała się od telefonów komórkowych, które nagle stały się inteligentne dzięki bardziej zaawansowanym funkcjom.
Dziś prawie nikt nie nosi ze sobą smartfona. Ale z biegiem czasu trend ten rozszerzył się również na inne urządzenia, w tym te w naszych domach. Obecnie stają się „mądrzejsze”, co doprowadziło do wynalezienia terminu „inteligentny dom”. Ale co musimy zrobić, aby nasze domy były „inteligentne” – i chyba najważniejsze pytanie – dlaczego?
Co to jest inteligentny dom?
Inteligentny dom tworzą różnego rodzaju inteligentne nowoczesne produkty. Mogą to być artykuły gospodarstwa domowego, telewizory, zamki do drzwi, a nawet doniczki. Krótko mówiąc – wszystko, co może łączyć się z Internetem przez Wi-Fi, jest inteligentne. Dziś producentów takich urządzeń ogranicza jedynie wyobraźnia. To ile urządzeń stworzy naszą sieć zależy tylko od nas, a na rynku pojawia się coraz więcej produktów, które dają taką możliwość. Minęło trochę czasu, odkąd na rynku pojawia się coraz więcej inteligentnych urządzeń, ale konstrukcja inteligentnego domu znacznie ułatwiła rozwój aplikacji mobilnych sterowanych głosem, dzięki czemu możemy właściwie zarządzać całym domem za pomocą ich głosów.
Czego potrzebuje inteligentny dom?
Korzyści z inteligentnego domu zależą w dużej mierze od naszych potrzeb. Bo rozwiązania inteligentnego domu sprawdzają się w każdej dziedzinie. Niektóre z nich mogą niektórym użytkownikom wydawać się zupełnie niepotrzebne, ale dla innych będą absolutnie konieczne. Jednak są też korzyści, które powinny zadowolić każdego.
Zanim zdecydujemy się zapełnić nasze cztery kąty nowoczesną technologią, warto zadać sobie pytanie, które urządzenia faktycznie ułatwiają i uprzyjemniają nam życie, a które są tylko zbędnymi wydatkami. Wtedy możesz wybrać ten właściwy, to zależy od naszych priorytetów. Oto kilka priorytetów, z których możemy wybrać:
- Bezpieczeństwo — ta dziedzina jest pełna inteligentnych urządzeń. Dziś nowoczesne wideodomofony, które łączą się z Internetem przez Wi-Fi, pozwalają zobaczyć na ekranie telewizora, kto stoi przed drzwiami i komunikować się z tą osobą. Mogą również identyfikować członków rodziny i wysyłać powiadomienia, gdy któryś z nich właśnie wrócił do domu. Nawet zwierzęta domowe można zidentyfikować. Na rynku dostępnych jest również wiele zamków do drzwi, alarmów i kamer z inteligentnymi funkcjami, które zwiększają bezpieczeństwo Twojego domu;
- Codzienna zabawa – inteligentne donice z systemami nawadniającymi, które „podlewają” w razie potrzeby, rolety w oknach, które podnoszą się o określonych porach, gorąca kawa czeka na ciebie, gdy się obudzisz, smartfony z ekspresem do kawy z Wi-Fi;
- Oszczędności – być może najczęstszy powód wyboru inteligentnego rozwiązania dla Twojego domu. Dzięki nowoczesnym termostatom technologia ta pozwala oszczędzać energię potrzebną do ogrzewania domu, ustawiać harmonogramy energii elektrycznej, włączać i wyłączać światło oraz regulować jasność. A inteligentne lodówki mają możliwość robienia zdjęć za każdym razem, gdy są zamknięte, więc nie zapominamy, czego brakuje podczas zakupów spożywczych, i nie kupujemy tego, co jest w lodówce po raz drugi.
Jaki system wybrać do inteligentnego domu?
To tylko niektóre z możliwych celów, które możesz osiągnąć, wybierając inteligentny dom. Dzięki stale rosnącej liście inteligentnych produktów jest ich o wiele więcej. Z pewnością bardzo kuszące jest decydowanie się na tak nowoczesne urządzenia, które mogą ułatwić życie, ale z drugiej strony nie jest to też najtańsze rozwiązanie. Przeciętnemu człowiekowi trudno jest wymienić wszystkie „tradycyjne” urządzenia na nowe inteligentne urządzenia w tym samym czasie.
Jak sprawić, by Twój dom był naprawdę inteligentny?
Zazwyczaj dobrze jest przeprowadzić krok po kroku „intelektualną” ewolucję naszych czterech ścian. Często pierwszym wyborem jest panel sterowania inteligentnego domu, za pomocą którego możesz później sterować wszystkimi swoimi urządzeniami. Po zakupie sukcesywnie dodajemy kolejne produkty, poszerzając możliwości w miarę posiadanych możliwości finansowych.
Istnieją jednak również systemy zdecentralizowane, zwane również rozproszonymi. W tym przypadku urządzenia są połączone w jedną całość, ale każde urządzenie odbiera sygnał indywidualnie i działa niezależnie od pozostałych. Zaletą tego rozwiązania jest brak obaw o awarię całego systemu jednocześnie. W przypadku centralnego systemu sterowania awaria centrali oznacza, że wszystkie urządzenia nie nadają się do użytku.
Zanim więc zdecydujemy się na przekształcenie naszego domu w dom inteligentny, warto dobrze się zastanowić i zaplanować, aby zmiana była naprawdę inteligentna.