Rusztowania to nierzadko stosowane konstrukcje służące w celu realizowania rozmaitych prac (np. budowlanych) na wysokościach. Składają się one z poziomych i pionowych słupów, na których są ułożone specjalne pomosty. Dzisiaj dowiesz się, czym kierować się w czasie wyboru tych konstrukcji. Przeczytasz o tym, kto może je montować i jakie najważniejsze kwestie trzeba mieć na uwadze w czasie wykonywania takich zadań…
Na jakie rusztowania się zdecydować?
Obecnie Klienci nie mogą narzekać na pole do manewru. Wszak do ich dyspozycji są generalnie rozmaite konstrukcje tego typu. Na pewno warto pomyśleć, czy chcesz je kupować na własność czy wynajmować. Ta pierwsza opcja jest polecana osobom, które np. zawodowo zajmują się realizowaniem rozmaitych prac budowlanych, remontowych, czy instalacyjnych na wysokościach. Warto zaznaczyć, że ceny rusztowań zaczynają się od kilku tysięcy PLN. Jeśli ktoś zamierza np. tylko jeden raz w niedalekiej przyszłości zdecydować się na takie konstrukcje, to wówczas wynajem będzie bardziej opłacalny w sferze finansowej. Decydując się na rusztowania należy na pewno obliczyć, jak duża konstrukcja tego typu będzie w ogóle potrzebna. W tym celu warto wykonać dokładne obliczenia albo (dla pewności) poprosić o pomoc ekspertów od tego właśnie zagadnienia. Dokładne szacunki mają w tym temacie spore znaczenie. Nie tylko pod kątem prawnym, ale przede wszystkim naszego bezpieczeństwa. Jakie są najważniejsze czynniki w czasie dokonywania obliczeń? Chodzi przede wszystkim o typ rusztowania. Należy także uwzględnić wysokość (na której będą przeprowadzane prace), szerokość konstrukcji, metody łączenia poszczególnych elementów, czy liczbę osób, które będą wykonywać powierzone im zadania itd. Dzięki dokładnie wykonanym obliczeniom zdecydujesz się na stosowne konstrukcje i fachowo zaplanujesz całą inwestycję.
Kto może wykonać montaż rusztowania?
Na pewno nie jest tak, że wykonaniem tego zadania mogą zajmować się osoby bez posiadania odpowiednich umiejętności. Co ważne, muszą być one potwierdzone poprzez stosowne dokumenty. Aby je zdobyć, należy odbyć kurs we właściwym akredytowanym ośrodku. Co ciekawe, takie szkolenie trwa nawet około 80 godzin. Jest ono jednak obligatoryjne, by zdobyć nie tylko odpowiednie zasoby wiedzy teoretycznej, ale przede wszystkim praktycznej. Kurs to jedno. Samo odbycie szkolenia nie wystarczy bowiem do tego, by potem w przyszłości można było swobodnie montować takie konstrukcje. Liczy się także to, by zaliczyć egzamin. Jest on natomiast przeprowadzony przez specjalną komisję powoływaną przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego. Znajduje się on zaś w Warszawie. Profesjonalny monter rusztowań powinien posiadać nie tylko samo świadectwo, ale także stosowny wpis do książki operatora maszyn roboczych. Dopiero wtedy będzie można zgodnie z przepisami wykonywać te zadania. Takie uprawnienia są wymagane w przypadku wszystkich rusztowań metalowych. I nie ma tutaj znaczenia np. wysokość tych konstrukcji.
Podłoże powinno być ustabilizowane…
Zanim fachowcy w ogóle przystąpią do realizowania takich zadań, należy właściwie przygotować grunt. Jest to zaś szczególnie istotne w przypadku terenów dość grząskich. Jakie są tutaj kluczowe zasady? Warto zaznaczyć, że rusztowania warszawskie powinny być ustawione na podłożu odpowiednio ustabilizowanym. Przepisy sugerują na tej płaszczyźnie, że minimalna wymagana nośność gruntu musi natomiast wynosić 0,1 MPa. Co jeszcze jest ważne? Konstrukcje powinny być stawiane na podłożu wyprofilowanym. Ważne są także właściwe spadki. Należy tak zadbać o to zagadnienie, by odpływ wód opadowych był możliwy bez żadnego problemu. A nawet takie z pozoru błahe kwestie są sprawdzane przez kontrolerów, którzy odpowiadają za zaakceptowanie danej konstrukcji. Pamiętaj, że wszystkie rusztowania są „odbierane” przez nadzór techniczny! Co jeszcze jest tutaj kluczowe? Pochylenie drogi przemieszczania konstrukcji przejezdnych nie może przekraczać (w świetle aktualnych przepisów) 1%.
Jak zabezpieczyć się przed upadkami z pomostów?
Prace budowlane, instalacyjne, czy remontowe (wykonywane nawet na relatywnie niewielkich wysokościach) zawsze są dość niebezpieczne. Dlatego należy szczególnie zadbać o bezpieczeństwo. W przypadku takich konstrukcji stosuje się tak zwane zabezpieczenia zbiorowe. Chodzi zaś np. o dobrze wykonane, solidne balustrady. Stanowią one efektywne zabezpieczenia boczne. Warto wyjaśnić, że takie rozwiązania składają się np. z elementów wypełniających wolną przestrzeń pomiędzy deską krawężnikową oraz poręczą. Ma to za zadanie chronić pracowników przed upadkiem z relatywnie sporej wysokości. Często stosowana jest w takich sytuacjach np. odpowiednio dopasowana poręcz pośrednia. Eksperci zalecają także użycie w praktyce poręczy ochronnej (czyli głównej). Takie rozwiązania konstrukcyjne powinny być umieszczone na stosownej wysokości w zależności od rusztowań systemowych lub niesystemowych. Rekomendowane jest także stosowanie desek krawężnikowych.