Krematorium dla zwierząt - jak wygląda?

Krematorium dla zwierząt – jak wygląda?


Krematorium dla zwierząt – jak wygląda? Nie jest zaskoczeniem, że rozstanie się z czworonogiem to często bardzo problematyczny okres w życiu. W wielu przypadkach zwierzę traktowane jest jak członek rodziny. Po wielu latach spędzonych w gronie najbliższych zupełnie naturalne jest, że się do niego przywiązujemy. Warto mieć świadomość tego, że śmierć może być nadzwyczaj przykra.

Na czym w praktyce polega kremacja zwierząt? Ile może kosztować nas proces kremacji zwierząt? Jakich dodatkowych udogodnień możemy się spodziewać podczas kremacji? Czym jest kremacja wspólna i dlaczego cieszy się tak dużą popularnością? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników.. 

Na czym w praktyce polega kremacja zwierząt?

Kiedy zdecydujemy się na kremację indywidualną, powinniśmy mieć na uwadze, że cały proces związany ze spopieleniem odbywa się w specjalistycznej komorze – jest to pewnego rodzaju piec. Całość trwa od 3 do 4 godzin, co jest uzależnione przede wszystkim od tego, z jaką wielkością zwierzęcia mamy do czynienia. Warto mieć świadomość tego, że zabieg wykonywany jest w sposób staranny, aby wszystkie prochy zostały zebrane. W dalszym kroku są one umieszczane w specjalnie przygotowanej urnie, która charakteryzuje się wysoką jakością wykonania, dzięki czemu świetnie może prezentować się w niemalże dowolnym miejscu. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że kremacja zwierząt dotyczy tylko i wyłącznie ciała zwierzęcego. Co to oznacza z praktycznego punktu widzenia? Spopielenie zabawek lub innych charakterystycznych przedmiotów powiązanych z psem lub kotem nie jest możliwe, chyba że poprosimy o osobny proces spalania. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby podczas kremacji właściciel przebywał na miejscu. Niejednokrotnie organizowane są specjalne uroczystości, która dotyczy całej rodziny, która zdecyduje się na pożegnanie zwierzęcia. Krematoria oferują również nagrania w sytuacji, gdy z powodów emocjonalnych nie chcemy brać udziału bezpośrednio w wydarzeniu.

Ile może kosztować nas proces kremacji zwierząt?

Krematorium dla zwierząt - jak wygląda?
Krematorium dla zwierząt – jak wygląda?

Wiemy już, na czym tak właściwie polega kremacja zwierząt. Warto uzyskać nieco więcej informacji na temat tego, ile kosztuje nas taka usługa. Otóż jest to zależne od tego, jaka jest rasa zwierzęcia, a dokładnie jakie są jego gabaryty. W zdecydowanej większości przypadków krematoria oferują przedziały cenowe. Zwierzęta małe mogą kosztować nas około 500 zł- jest to jednak uzależnione od tego, w jakiej miejscowości działa dana firma i jak powszechna jest to praktyka. Dodatkowo musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami, jeśli zdecydujemy się na usługę dowiedzenia zwierzęcia i wysyłkę urny pod konkretny adres. Należy zaznaczyć, że część krematoriów nie wysyła prochów- z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że ponownie będziemy musieli wybrać się do danej lokalizacji, by odebrać to osobiście. W przypadku dużych zwierząt prawdopodobnie będziemy zmuszeni do dopłacania za każdy kilogram, który przekroczy określony limit. Pies do 10 kilogramów będzie zatem kosztował przykładowo 550 zł, jednak ten 25 kilogramowy już 750 zł.

Jakich dodatkowych udogodnień możemy się spodziewać podczas kremacji?

Krematoria robią wszystko co w ich mocy, aby zachęcić swoich klientów do korzystania z usług. Właśnie z tego powodu starają się ułatwić pożegnanie z czworonogiem. Ogromnym udogodnieniem jest umieszczanie zwierząt w specjalnych chłodniach, dzięki czemu możliwe jest przyjście na uroczystość niemalże w dowolnym momencie, gdy rodzina uzna, że jest na to gotowa. Co prawda umieszczanie w takiej chłodni jest dość kosztowne, jednakże niekiedy jest to właściwie jedyne rozsądne wyjście- w końcu nie da się przechowywać ciała w domowych warunkach. Część krematoriów mimo wszystko nie stosuje dodatkowej opłaty, w konsekwencji znalezienie klientów jest znacznie mniej problematyczne. Śmierć zwierzęcia może się wydarzyć w niekorzystnym momencie. Jako ciekawostkę warto zatem przytoczyć, że kremacja może odbywać się również w dni, które ustawowo są wolne od pracy, jednak wiąże się to oczywiście z dodatkowymi opłatami.

Warto sprawdzić:

Czym jest kremacja wspólna i dlaczego cieszy się tak dużą popularnością?

Nie da się ukryć, że dla wielu osób kremacja indywidualna to za duże obciążenie finansowe. Mimo wszystko jesteśmy zainteresowani tym, aby pupil został godnie pochowany. Krematoria niejednokrotnie udostępniają opcję kremacji zbiorowej, która odbywa się z większą liczbą zwierząt. Jest to nadal rozsądniejsza opcja, aniżeli zakopywanie zwierzęcia w dowolnym miejscu – jest to niezgodne z prawem, w konsekwencji grozi nam mandat karny w wysokości nawet 1000 zł. Prochy zwierząt rozdzielane są dla wszystkich właścicieli i umieszczane są w osobnych urnach. Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest znacznie niższa cena, która może wynosić przykładowo 200-300 zł. Jest to wysoce uzależnione od tego, jaka jest waga zwierzęcia, a także w jakim mieście znajduje się podmiot oferujący tego typu usługi.