Szkolenia BHP

Szkolenia BHP


Szkolenia BHP – co zawierają? Bez względu na to, jakie stanowisko chcemy zajmować, bardzo ważne jest, aby być przygotowanym do wykonywania naszych obowiązków. Ma to na celu nie tylko zrozumienie zadań do wykonania, ale także uzyskanie podstawowych informacji z zakresu bezpieczeństwa.

Co to jest szkolenie BHP? Kto jest szkoleniem wstępnym BHP? Czym są regularne szkolenia BHP? Kiedy musimy decydować o programie BHP? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości czytelnika.

Co to jest szkolenie BHP?

Szkolenia BHP
Szkolenia BHP

Zanim zaczniemy myśleć o dziedzinie szkolenia BHP, najpierw zajmiemy się jego realiami. Głównym celem takiego kursu jest więc zapoznanie wszystkich z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Jest zarówno ogólny, jak i ściśle profesjonalny. W tego typu kursach obecni lub potencjalni pracownicy otrzymają informację, na jakie czynniki ryzyka należy zwrócić szczególną uwagę przy wykonywaniu ich absolutnie niezbędnych obowiązków zawodowych. Ponadto zrozumie, jakie zagrożenia istnieją w całym zakładzie – tak, aby zminimalizować ryzyko wypadków. Szkolenia BHP to także wiedza o tym, jak unikać lub zapobiegać niebezpiecznym zdarzeniom. Eksperci BHP podzielą się z nami, co należy zrobić w przypadku wystąpienia zdarzeń niepożądanych, takich jak pożary i wypadki. Założeniem szkoleń BHP jest to, aby pracownicy rozumieli, jak pracować w firmie, robiąc to w możliwie najbezpieczniejszy sposób.

Dla kogo szkolenie wstępne BHP?

Nowi pracownicy muszą przejść wstępne szkolenie BHP. Skierowana jest w szczególności do osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę w nowej firmie na wybranym stanowisku. Szkolenie odbywa się w fabryce pracodawcy. Jeśli firma się zmieni, konieczne będzie powtórzenie procesu. Warto zauważyć, że szkolenie BHP składa się z wielu elementów. Instruktaż ogólny powinien odbyć się na początku zatrudnienia, natomiast staż – w miarę potrzeb trwa kilka dni. Co ciekawe, w przypadku przeniesienia pracownika na inne stanowisko w tej samej firmie, szkolenie zawodowe również musi zostać powtórzone. Mogą go zapewnić właściciele i przełożeni, którzy prowadzą efektywne cykliczne szkolenia osób zarządzających pracownikami. Jeśli chodzi o ważność początkowego BHP, to jest to rok od daty zatrudnienia. Jedynymi wyjątkami są te na stanowiskach kierowniczych – pierwsze regularne szkolenie odbywa się sześć miesięcy po wprowadzeniu.

Czym są okresowe szkolenia BHP?

Wiemy już, czym jest wstępne szkolenie BHP. Warto teraz dowiedzieć się więcej o tych cyklicznych. Cóż, pierwsza z nich powinna odbyć się rok po dniu rozpoczęcia pracy. Jak wspomnieliśmy wcześniej, wyjątek stanowią stanowiska kierownicze, które są wykonywane co pół roku. Jak często należy wykonywać zadanie? Cóż, to zależy od rodzaju stanowiska. Na przykład pracownicy administracyjno-biurowi zmuszeni są powtarzać takie szkolenia co sześć lat. Dla inżynierów i techników okres ten skraca się do 5 lat. Jest to mniej korzystne dla pracowników fizycznych – muszą oni uczestniczyć w szkoleniu BHP co 3 lata. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy wykonywana czynność jest szczególnie niebezpieczna, wtedy konieczne jest coroczne szkolenie. Jak widać, okres ten może się znacznie różnić w zależności od poziomu ryzyka na danej pozycji.

Kiedy musimy decydować na kurs BHP?

Na dzień dzisiejszy przepisy BHP nie są tak rygorystyczne, jak przed 2019 r. Głównym obowiązkiem pracodawcy jest dostarczenie wiedzy z zakresu BHP zanim pracownicy przystąpią do wykonywania swoich obowiązków. Ważne jest również regularne aktualizowanie informacji. Nie zmienia to jednak faktu, że na dzień dzisiejszy regulacja dotyczy tylko pozycji z wieloma czynnikami ryzyka. Prawo zostało złagodzone, więc nakaz nie dotyczy już pracowników biurowych i administracyjnych, co jest najmądrzejszym posunięciem.

Szkolenie BHP nie jest wymagane, jeśli podpisaliśmy umowę z nowym pracodawcą, przeszliśmy okres próbny i zostaliśmy zatrudnieni na stałe lub awansowani. Jeśli chodzi o drugi przypadek, jeśli obszary odpowiedzialności są nadal bardzo podobne, ale przydziały nie zmieniają się na bardziej ryzykowne, można zrezygnować z zajęć.