Jak podolog leczy grzybice paznokci? Grzybica paznokci bardzo łatwo przenosi się z człowieka na człowieka. Można się nią zarazić na przykład na basenie czy od członka rodziny, przebywając w domu. Leczeniem grzybicy paznokci zajmuje się podolog. Jakie metody terapeutyczne stosuje najczęściej?
Objawy grzybicy paznokci
Na początek skupmy się na niepokojących objawach, jakie daje grzybica paznokci. Rozpoznanie ich do pierwszy krok do tego, aby zgłosić się do właściwego specjalisty, czyli do podologa. Podstawowym objawem grzybicy paznokci jest zmiana koloru płytki – najczęściej na żółty, rzadziej na czarny bądź brązowy. Paznokieć staje się łamliwy, ma tendencję do kruszenia się. Czasami może też się odkształcać, a nawet odklejać od łożyska. Poważnym problemem jest przykry zapach, jaki wydobywa się z paznokcia – zazwyczaj jest on bardzo charakterystyczny. Objawy mogą występować pojedynczo lub kumulować się, w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Warto mieć na uwadze, że nieleczona grzybica paznokci nie mija samoistnie. Najczęściej choroba pogłębia się, doprowadzając do całkowitego odkształcenia paznokcia. Pacjenci zgłaszają się wtedy do podologa głównie ze względu na kwestię estetyki, jednak pamiętajmy, że warto udać się do gabinetu od razu po zauważeniu pierwszych objawów.
W jaki sposób podolog leczy grzybicę paznokci?
Podolog, po zdiagnozowaniu grzybicy paznokci, podejmuje decyzję odnośnie konkretnej metody leczenia. Na początek zwykle dobiera nieinwazyjne sposoby, które opierają się na stosowaniu preparatów aplikowanych miejscowo. Podolodzy dobierają je, mając na uwadze przede wszystkim stopień zaawansowania choroby. Co istotne, preparaty te kupimy w aptece bez recepty, są one w pełni bezpieczne i można je stosować nawet przez dłuższy czas. W niektórych przypadkach konieczne staje się wdrożenie leczenia oparte na antybiotykoterapii. Antybiotyki – wbrew pozorom – służą nie tylko leczeniu chorób bakteryjnych, lecz również tych, które wywołane są przez grzyby. Niemniej jednak są to specjalistyczne preparaty, a nie popularne leki. Warto mieć na uwadze, że obecnie receptę na antybiotyk może przepisać jedynie lekarz. Podolog wskazuje więc konkretny kierunek leczenia, jednak pacjent będzie musiał uzyskać receptę na przykład od lekarza rodzinnego. Często antybiotykoterapia łączona jest ze stosowaniem preparatów miejscowych, co daje bardzo dobre efekty terapeutyczne. W leczeniu grzybicy bardzo pomocne okazuje się mechaniczne oczyszczanie paznokci. Zabieg ten może przeprowadzić jedynie doświadczony podolog, który dysponuje odpowiednimi narzędziami. Z pozoru jest on prosty do wykonania, jednak w przypadku nieprzestrzegania stosownych procedur mogą wystąpić powikłania. Coraz popularniejszym sposobem leczenia grzybicy paznokci staje się laseroterapia. Daje ona zadowalające efekty w krótkim czasie, a dodatkowo pozwala trwale pozbyć się problemu. Zadaniem lasera jest zabicie grzybów, które powodują przykre objawy. Dla pełnego efektu podolodzy zalecają przeprowadzenie całej serii zabiegów. Warto pamiętać, że mają one charakter nieinwazyjny i nie powodują powstawania dolegliwości bólowych.
Jak długo trwa leczenie grzybicy paznokci?
Leczenie grzybicy paznokci to pewien proces, zatem nie osiągniemy zadowalających nas efektów w jeden czy dwa dni. W rzeczywistości leczenie może potrwać nawet kilka tygodni, w zależności od tego, jak pacjent zareaguje na konkretną formę terapii. Zwykle dobre efekty daje już stosowanie preparatów miejscowych, jednak pacjent musi aplikować je regularnie, przez co najmniej kilkanaście dni. Pamiętajmy, że wiele zależy tutaj od indywidualnych predyspozycji organizmu, a także od stopnia zaawansowania choroby. Leczenie zaawansowanej grzybicy trwa zdecydowanie dłużej, niż leczenie choroby w początkowej fazie.
Leczenie grzybicy a odbudowa paznokcia
Samo leczenie grzybicy paznokcia u podologa to nie wszystko. Pacjenci najczęściej zainteresowani są odzyskaniem pięknego wyglądu stóp, który został zaburzony przez chorobę. Muszą jednak pamiętać, że podstawowym zadaniem specjalisty jest pozbycie się problemu, czyli przyczyny grzybicy. Bez tego trudno mówić o jakichkolwiek efektach leczenia. Jednocześnie miejmy na uwadze, że zabiegów kosmetycznych nie wykonuje się na chorym paznokciu. Mogłoby to nie tylko zaburzyć ocenę efektów leczenia, lecz również spowodować infekcję wtórną. Dlatego też z odbudową paznokcia podolog będzie czekał do momentu, w którym pacjent będzie już wyleczony. Następnie może przejść do czynności pielęgnacyjnych oraz naprawczych. Bardzo ważnym elementem jest wykonanie pedicure podologicznego. Jeśli paznokieć uległ przesunięciu czy trwałemu uszkodzeniu, specjalista zajmie się jego rekonstrukcją. Tego typu zabiegi zazwyczaj można przeprowadzić w ciągu jednej wizyty. Niemniej jednak ze zgłoszeniem się do podologa nie należy zwlekać, mając na uwadze, że sam proces leczenia może potrwać nawet kilka tygodni. W tym czasie przeprowadzanie dodatkowych zabiegów, poprawiających wygląd paznokcia, zdecydowanie nie jest wskazane i praktykowane przez podologów.