Leczenie i rehabilitacja po urazach stawów

Leczenie i rehabilitacja po urazach stawów


Leczenie i rehabilitacja po urazach stawów polecana przez ortopedów w Szczecinie:  uraz to naruszenie fizjologicznej struktury tkanki spowodowane czynnikami zewnętrznymi (fizycznymi, mechanicznymi lub chemicznymi). Uszkodzenie stawów wiąże się z dużym ryzykiem niepełnosprawności. Bez odpowiedniego leczenia i rehabilitacji może prowadzić do nieodwracalnych skutków. Kości, zwłaszcza chrząstki, regenerują się bardzo słabo. Im jesteś starszy, tym trudniej jest osiągnąć pełne wyleczenie bez pomocy medycznej.

Uszkodzenie stawów bezpośrednio wpływa na jakość życia, dodatkowo wpływając na samoopiekę i komfort życia. Dlatego konieczna jest fachowa opieka medyczna i szybka rehabilitacja, aby staw mógł w pełni zregenerować się po urazie. Wizyta u ortopedy to podstawa, a Szczecin to miasto wysoko wykwalifikowanych specjalistów, którzy potrafią pomóc pacjentom. Leczenie może znacznie skrócić czas trwania niepełnosprawności i stworzyć optymalne warunki do powrotu pacjenta do aktywności.

Urazy są oznaką konsultacji u lekarza ortopedy w Szczecinie

Leczenie i rehabilitacja po urazach stawów
Leczenie i rehabilitacja po urazach stawów

Urazy nie mają nic wspólnego z czasem, wiekiem czy stylem życia. Występują u młodych ludzi, dorosłych i osób starszych, w tym u sportowców zawodowych i osób rzadko uprawiających sport. W młodości urazy te są często związane ze sportem, ciężką pracą, wypadkami lub spadkiem. W bardziej dojrzałym wieku problem objawia się: siedzącym trybem życia, zmianami zwyrodnieniowymi stawów i otaczających je tkanek, które pojawiają się przy braku aktywności fizycznej.

W późniejszym życiu odczuwalne będą wszystkie urazy i mikrourazy, których dana osoba doświadczyła w swoim życiu. Proces zwyrodnieniowy przyspiesza, odporność nie wystarcza już do wyzdrowienia, zatrzymując postęp choroby. Jak widać, nikt nie może być pewien, że ryzyko kontuzji stawów ominie go. Nie da się zaprzeczyć, że gdy tylko ktoś poczuje się źle, staw wymaga natychmiastowego leczenia. Opowie o tym nie tylko ortopeda ze Szczecina, ale także fizjoterapeuta spróbuje przywrócić funkcję uszkodzonemu stawowi.

Najczęstsze urazy, do których zgłaszają się pacjenci:

  • uraz ramienia,
  • łokieć,
  • nadgarstek i dłoń,
  • staw biodrowy,
  • staw kolanowy,
  • kostka i stopa,

Leczenie urazów stawów, które może wykonać chirurg ortopeda

Leczenie i rekonstrukcję stawu należy przeprowadzić jak najszybciej. W przyszłości pomoże to uniknąć komplikacji. Najpierw musisz skonsultować się z lekarzem ortopedą. Szczecin posiada wiele przychodni i poradni lekarskich (np. Klinika Ortopedyczna Ortho Expert https://ortho-expert.pl/klinika/), które mogą wykonać badania i zdiagnozować uszkodzone stawy.

Terapia skojarzona po urazie prowadzona jest w trzech fazach:

  1. Unieruchomienie rozpoczyna się od założenia gipsu na kończynę, kość lub więzadło. Celem pierwszego etapu leczenia jest zwiększenie ukrwienia i krążenia limfy w i wokół uszkodzonego miejsca, co pomaga w szybkim zmniejszeniu obrzęków i przyspieszeniu metabolizmu. Stosować metody fizjoterapeutyczne: UHF, magnetoterapię niskiego poziomu, lasery.
  2. Podczas artroskopii proces rehabilitacji rozpoczyna się od drugiej fazy czynnościowej. Zaletą stosowania tej metody jest minimalne uszkodzenie tkanek wokół stawu oraz dokładniejsza mapa chirurgiczna dzięki artroskopowi, specjalnej komorze o małej średnicy. Może to znacznie skrócić cały okres rekonwalescencji.
  3. Lepsze odżywienie tkanek znajdujących się w pobliżu miejsca urazu stymuluje najszybszą odbudowę integralności kości oraz regenerację stawów, mięśni i tkanek miękkich zlokalizowanych w miejscu urazu i wokół niego. Ważne jest, aby zapobiegać powstawaniu zrostów stawowych lub zaniku mięśni stawowych. Szczeciński lekarz ortopeda zlecił to zadanie fizjoterapeucie, który dokładnie monitorował proces powrotu do zdrowia.

Ponadto sama terapia ruchowa może być stosowana po unieruchomieniu stawu, prawie po ustąpieniu stanu zapalnego. Pacjent ćwiczy zarówno staw zdrowy, jak i uszkodzony staw przeciwległej kończyny. Następnie wykonuje się ćwiczenia statyczne na kończynach zdrowych i osłabionych. Cały program rehabilitacji dobierany jest indywidualnie dla każdego pacjenta. Ale im szybciej zacznie ćwiczyć ruch stawów, tym lepiej dla jego powrotu do zdrowia.

Funkcjonalna faza regeneracji uszkodzonego stawu

Okres funkcjonalny rozpoczyna się zdjęciem gipsu i przywróceniem funkcji stawu. W tym okresie chodzi głównie o kontynuowanie i stopniowe komplikowanie ruchów, których pacjent nauczył się na ostatnim etapie rehabilitacji. Do programu treningowego dodaje się specjalne ćwiczenie, które przywraca, odżywia i wzmacnia uszkodzone mięśnie. Przez cały czas ortopeda w Szczecinie monitoruje stan uszkodzonego stawu, sprawdza efekt zastosowanego leczenia iw razie potrzeby je zmienia.

Podczas tej fazy rehabilitacja ruchowa polega na wykonywaniu określonych zadań związanych z rozwojem chorego stawu. W efekcie zwiększa się ruchomość stawów i siła mięśni. Chirurg ortopeda może również zlecić zabiegi fizjoterapeutyczne (ultradźwięki, elektroterapia, laseroterapia, magnetoterapia itp.) oraz masaż dla dodatkowej korzyści. A liczba i czas trwania zajęć są coraz dłuższe.

 

Ortho Expert ortopeda
ul, Jagiellońska 87b
70-437 Szczecin
https://ortho-expert
www.ortho-expert.pl