Co to jest masaż pleców i jak często należy go wykonywać? Najczęstszym wskazaniem do chiropraktyki jest ból spowodowany zmianami zwyrodnieniowymi. Dotyczy to odcinków – kręgosłupa lędźwiowego, piersiowego i szyjnego. Głęboka chiropraktyka może znacznie rozluźnić napięte mięśnie. Aby chiropraktyka była skuteczna, powinna trwać co najmniej dwadzieścia minut. Powinien być powtarzany w serii od pięciu do dziesięciu zabiegów. Zrozummy też przeciwwskazania.
Efekt chiropraktyczny
Masaż, który polega na deformowaniu i pocieraniu dłonią tkanek miękkich, od wielu lat jest leczeniem różnych problemów zdrowotnych. Do dziś opracowano wiele technik i rodzajów masażu pleców w zależności od przyczyny schorzenia. Najpopularniejszym rodzajem masażu jest jednak masaż klasyczny w Warszawie, którego techniki działają leczniczo na tkanki miękkie, stawy kręgosłupa i całe ciało. Możemy go stosować na cały kręgosłup lub na poszczególne odcinki (szyjkowy, piersiowy i lędźwiowy). Masaż chiropraktyczny odpręża i odżywia mięśnie. Ma właściwości przeciwbólowe, a także odpręża całe nasze ciało. Jest jedną z wielu fizykoterapii stosowanych w leczeniu różnych schorzeń układu kostno-mięśniowego.
Masaż klasyczny manualny wykonywany jest przez wykwalifikowanych fizjoterapeutów lub techników masażu w klinikach, szpitalach, gabinetach czy ośrodkach odnowy biologicznej.
Efekt chiropraktyki
Masaż pleców ma wiele bardzo pozytywnych efektów. Po pierwsze, masując tkanki miękkie, możemy złagodzić ich ból. Dodatkowo znacznie poprawiamy metabolizm. Dostarczamy tlen i składniki odżywcze. Usuwane są również niepożądane metabolity. Masaż wspomaga krążenie limfy i krwi. Dodatkowo poprawia się ogólna regeneracja. Głęboka chiropraktyka rozluźnia bardzo napięte mięśnie, czyniąc je bardziej elastycznymi i rozluźnionymi, a przy stawach kręgosłupa znacznie poprawia się również ruchomość. Dotyk działa również kojąco na układ nerwowy. Uspokoiliśmy się, a nasze ciała bardzo się rozluźniły. Uwalniana jest również serotonina, która znacznie poprawia samopoczucie. Dotyk poprawia również kondycję naszej skóry, ponieważ złuszcza martwy naskórek, co wpływa na wygładzenie, oddychanie i ujędrnienie skóry. Z drugiej strony, masowanie mięśni brzucha może poprawić funkcję narządów znajdujących się bezpośrednio w jamie brzusznej, a mianowicie filtrację nerek, motorykę jelit i zwiększenie wydalania moczu.
Jak przygotować się do masażu kręgosłupa?
Przed masażem powinniśmy wziąć prysznic, ponieważ odsłaniamy całe plecy, a ręcznik tylko odsłania okolice intymne. Tam, gdzie świadczone są usługi masażu, należy zapewnić łazienki orzeźwiające. Możemy okryć się własnym ręcznikiem lub położyć się na nim. Pacjenci powinni zdjąć elementy odzieży i biżuterii, które mogą wiązać ciało. Nie zaleca się spożywania pokarmów niestrawnych przed masażem. Podczas masażu pacjent przyjmuje wygodną pozycję zapewniającą maksymalne odprężenie całego ciała.
Jak często powinieneś robić chiropraktykę?
Aby chiropraktyka miała prawdziwy efekt leczniczy, powinna być wykonywana regularnie. Możemy to robić codziennie, co drugi dzień lub co trzy dni. Najlepiej wybrać serię pięciu lub dziesięciu zabiegów. Na tej podstawie ustalana jest cena. Można to zrobić w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Do tego czasu konieczna jest oczywiście wizyta u specjalisty rehabilitacji lub neurologa. Tacy eksperci napiszą te przeciwko nam. Lekarz prowadzący lub fizjoterapeuta decyduje, jak często powtarzać cykl masażu. Zwykle po dziesięciu masażach zalecana jest przerwa. Na przykład możesz ćwiczyć podczas przerw.
Masaże zwykle trwają od 20 do 60 minut, a ich czas trwania i intensywność zależą od budowy ciała, płci, wieku, ogólnego stanu zdrowia lub poziomu podekscytowania pacjenta zabiegiem, a także wielkości, rodzaju i choroby masowanego obszaru.
Przeciwwskazania do chiropraktyki
Wbrew pozorom masaż pleców może być również szkodliwy. Przeciwwskazania to: gorączka, obniżona odporność, infekcja, miesiączka u kobiet, choroby zakaźne, alergie skórne lub stany zapalne. Do bezwzględnych przeciwwskazań do chiropraktyki leczniczej należą: nadciśnienie, osteoporoza, choroba nowotworowa, miażdżyca, choroby serca, zapalenie żył, zakrzepica, naczyniak krwionośny, tętniak czy zaburzenia krzepnięcia.
Jeśli mamy kamienie nerkowe, żylaki, dwunastnicę, wrzody żołądka czy zawał serca, konieczna jest kwalifikacja specjalisty. Jeśli chodzi o kobiety w ciąży, opinie są bardzo podzielone. Pamiętajmy, że w każdym przypadku powinniśmy skonsultować się z naszym lekarzem pierwszego kontaktu.