Z jakich usług seniorzy korzystają w domach opieki?

Z jakich usług seniorzy korzystają w domach opieki?


Z jakich usług seniorzy korzystają w domach opieki? Prywatne domy opieki to nie tylko sposób na poprawę jakości życia chorych osób starszych, ale także konieczność, bo w dzisiejszych czasach to często najwygodniejsza i najbardziej praktyczna opcja. W domach pomocy społecznej personel pielęgniarski jest obecny 24 godziny na dobę, zapewniając wysokiej jakości usługi w zakresie rehabilitacji fizycznej i psychicznej oraz stwarzając warunki niezbędne do komfortowego życia bliskich.

Prywatne domy opieki – co dla osób starszych?

Obecnie istnieją prywatne domy opieki, których funkcje są specyficzne dla zaspokojenia potrzeb osób u schyłku życia. Teraz osoby starsze mogą być pod stałą opieką i nadzorem wykwalifikowanego personelu. Tutaj mogą nadal żyć pełnią życia i robić to, co kochają. Dziś prawie każdy taki dom oferuje listę standardowych warunków:

  •  osoby starsze są pod całodobową opieką pielęgniarek,
  • systematyczne badanie fizykalne,
  • kontrola przyjmowania leków,
  • doskonałe warunki do życia,
  • czas z innymi seniorami i chodź na spacery na świeżym powietrzu.

Domy opieki to przede wszystkim szansa dla osób starszych na prowadzenie aktywnego życia społecznego. Pokoje mogą być zaprojektowane z różną liczbą łóżek, bardziej przypominają pokoje hotelowe niż oddziały szpitalne i mają wszystkie udogodnienia.

Co oferuje prywatny dom opieki?

Z jakich usług seniorzy korzystają w domach opieki?
Z jakich usług seniorzy korzystają w domach opieki?

Seniorzy będą mieli świetną rozrywkę. Tutaj możesz cieszyć się świeżym powietrzem, odwiedzić bibliotekę, oglądać telewizję i grać w gry. Ponadto regularnie organizowane są inne ciekawe wydarzenia. Doświadczona kadra zapewnia rehabilitację po chorobie lub urazie. Wiele placówek jest przeznaczonych dla osób z chorobą Alzheimera, na przykład ze stwardnieniem rozsianym i innymi schorzeniami wymagającymi dodatkowej uwagi i opieki.

Jedną z naczelnych zasad prywatnego domu opieki jest bezpieczeństwo i wygoda. Dlatego infrastruktura została przemyślana w najdrobniejszych szczegółach. W aranżacji zastosowano zintegrowane podejście, dlatego mieszkanie w takim miejscu to harmonia pomiędzy komfortem a wyposażeniem medycznym.

Jakie udogodnienia są dostępne w prywatnych domach opieki?

Podłoga w korytarzu ma antypoślizgową powłokę zapobiegającą upadkom osób starszych. Budynek jak i cały teren wyposażony jest w poręcze. Przede wszystkim zadbano o bezpieczeństwo łazienki. Poręcze są instalowane wokół umywalki, w pobliżu prysznica i toalety. Podłokietniki są proste w konstrukcji, ale co najważniejsze naprawdę działają. Po pierwsze zapobiegają upadkom i kontuzjom. Ale to także szansa dla seniorów na odrobinę samodzielności. Zamiast marnować energię na schody w obiekcie zainstalowano wygodną windę. Ale personel jest zawsze gotowy do pomocy w razie potrzeby.

Spacery na świeżym powietrzu to dla seniorów zawsze źródło satysfakcji

Krewni, którzy byli przykuci do łóżka przez długi czas, staną się słabi. W trakcie tego procesu dochodzi do obniżenia napięcia mięśniowego i zaburzonej elastyczności skóry. Powodem jest brak światła słonecznego i świeżego powietrza, które jest jednym z ważnych czynników wpływających na zdrowie. W rezultacie możliwe jest zaostrzenie chorób przewlekłych. Należą do nich na przykład odleżyny. W efekcie proces starzenia ulega przyspieszeniu. Podczas gdy obłożnie chorzy mogą korzystać tylko z wentylacji w pomieszczeniach, więcej osób starszych o ograniczonej sprawności ruchowej może chodzić na spacery. Dla zdrowia wskazane jest chodzenie na spacer kilka razy dziennie.

Opieka zdrowotna dla osób starszych

Higiena osób starszych powinna być dokładniejsza niż w przypadku jakiejkolwiek innej grupy wiekowej. Jednak w miarę upływu czasu, osobom starszym coraz trudniej jest zachować podstawowe standardy higieny.

Główne rodzaje procedur sanitarnych w prywatnych domach opieki:

  • ochrona skóry,
  • codzienne czynności związane z higieną jamy ustnej,
  • higiena dolnej części ciała,

Z wiekiem skóra staje się mniej elastyczna. Wyniki mogą powodować podrażnienie skóry. Podstawą pielęgnacji jest wycieranie lub higieniczna kąpiel. Należy je przyjmować codziennie. Tylko w ten sposób można uniknąć infekcji grzybiczych i odleżyn.

Dieta dla osób starszych

Zrównoważona dieta jest ważna w starszym wieku. Właściwa dieta pomaga zachować zdrowie i dobre samopoczucie. Jednocześnie ważne jest, aby nie zapominać, że jedzenie powinno być zabawą. W menu nie może zabraknąć dań z następujących produktów, które są szczególnie ważne dla organizmu w starszym wieku:

  • świeże warzywa i owoce,
  • jagody i miód,
  • cebula, pietruszka, koperek,
  • jajka,
  • masło i olej roślinny,
  • zboża i makarony,
  • chude mięso, ryby,
  • nabiał.

Szefowie kuchni wybierają metodę gotowania (gotowanie, duszenie), która zapewnia maksymalne zachowanie składników odżywczych. Wędzone, tłuste, pikantne lub słone potrawy są wykluczone, ponieważ nie są dobre dla organizmu. Posiłki to proste i znane dania: zupy, płatki, pieczeń, sałatki, desery owocowe itp. Każde danie jest starannie przygotowywane z myślą o osobach starszych i dokłada wszelkich starań, aby dania były apetyczne i zdrowe.