Kim jest pracownik tymczasowy?

Kim jest pracownik tymczasowy?


Kim jest pracownik tymczasowy? Firmy mają to do siebie, że stale dążą do swojego rozwoju. Ten byłby niemożliwy bez zatrudniania nowych pracowników, którzy byliby w stanie przejąć nieco zadań i pchnąć przedsiębiorcę ku rozwojowi m ten jednak wcale nie musi potrzebować tych pracowników na stałe. W wielu sytuacjach ci przydaliby mu się zaledwie na jakiś czas. Polskie prawo umożliwia takie coś, pozwalając na zawieranie umów o pracę tymczasową. Co jednak trzeba wiedzieć o pracownikach zatrudnianych w tym modelu? Kim oni są i kiedy zazwyczaj się po nich sięga? Kim jest pracownik tymczasowy? O tym wszystkim postaramy się powiedzieć w naszym dzisiejszym wpisie.

Kiedy zatrudnia się pracownika tymczasowego?

Kim jest pracownik tymczasowy? Jak samo określenie może sugerować, jest on pracownikiem, którego nie zatrudnia się na stałe, a na krótki czas – i jest to wiadome już na początku. Dzięki temu oczekiwania pracownika są od razu dostosowane do sytuacji, a ten nie ma prawa dochodzić swoich praw w przypadku szybkiego zakończenia współpracy. W końcu na takie właśnie się godzi przy zawieraniu umowy. Z pracowników tymczasowych bardzo często sięgają zarówno mniejsze, jak i większe firmy. Kiedy to robią? Poniżej przedstawiamy kilka najczęstszych przypadków zawierania tego typu umów.

Kim jest pracownik tymczasowy?
Kim jest pracownik tymczasowy?

Sezonowa działalność gospodarcza. Istnieje wiele rodzajów firm, które mogą działać wyłącznie sezonowo. Choć ten rodzaj pracy kojarzy się przede wszystkim ze zrywaniem owoców i warzyw, wiele innych branż działa podobnie. Tak jest chociażby w przypadku firm sprzedających ozdoby świąteczne czy rowery z lodówkami do sprzedawania lodów. W ich przypadku nie ma żadnego sensu to, by zatrudniać pracowników na cały rok. W końcu aktywnie działają wyłącznie przez kilka miesięcy w roku.
Potrzeba zatrudnienia pomocy w bardziej intensywnym okresie. Bardzo wiele firm w czasie swojego istnienia przeżywa gorętsze okresy. Dla firm zajmujących się handlem, ale i magazynowaniem czy logistyką tego typu okresem może być ten bożonarodzeniowy. Dla firm zajmujących się organizacją przyjęć – okres letni, w którym najczęściej odbywają się śluby i wesela. W takim czasie zwykle przydaje się mieć kogoś do pomocy.

Chęć sprawdzenia możliwości rozwojowych. Dzięki pracownikom tymczasowym można sprawdzić, czy warto będzie zatrudnić nowego pracownika na stałe, czy może się to okazać zbędnym wydatkiem, który nie przełoży się na większy zysk. To ten w końcu jest w biznesie najważniejszy.
Zadaniowość zatrudnienia. Pracownika tymczasowego można też zatrudnić do realizacji jednego zlecenia. Tak często robią deweloperzy, którzy realizują jedną inwestycję, później robiąc sobie przerwę w działaniu.

Zastąpienie chorego pracownika. W przypadku złamań kończyn czy chorób, pracownicy mają prawo do pójścia na zwolnienie chorobowe. Dłuższe. W jego przypadku tymczasowe zatrudnienie innej osoby na ich miejsce na sens – zwłaszcza jeśli chory pracownik był jednym z kluczowych w codziennym efektywnym działaniu konkretnej firmy.
Pracownicy tymczasowi bardzo często są tymi znacznie tańszymi. Wynika to z faktu, że nierzadko podchodzą spoza granic naszego państwa. Przez ich typowo zarobkowe podejście do pracy, zazwyczaj pracują ciężej i chętniej przyjmują nadgodziny. To czyni z nich idealny wybór dla firm bardzo potrzebujących siły roboczej. Tak intensywnej, jak to tylko możliwe.

W jaki sposób zatrudnić takiego pracownika?

Polscy przedsiębiorcy nie są w stanie samodzielnie zawierać umów o pracę tymczasową. Firmy zatrudniania przez nich pracowników są standardowe i zamykają się na trzech opcjach – umowie o pracę, umowie o dzieło i umowie zleceniu. Jak zatem mogą zatrudnić pracownika tymczasowego? Muszą sięgnąć po usługi agencji pracy, która posiada uprawnienia do oferowania takowych.
Współpraca z agencją pracy odbywa się na zasadzie pośrednictwa, które w tym przypadku można porównać do “wynajmowania” pracowników. Ci bowiem zatrudniani są nie przez przedsiębiorcę, ale właśnie przez agencję. To ona się z nimi rozlicza i to ona prawnie jest ich pracodawcą. Z tym jednak, że oddelegowuje pracownika do pracy u jej klienta.
Właśnie przez takie rozwiązanie przedsiębiorca ma bardzo duże możliwości zarządzania pracownikami tymczasowymi. Wszystko może ustalić z agencją pracy, bez potrzeby martwienia się o sprawy związane z prawem. Co więcej, agencja zajmuje się też formalnościami prawnymi. Współpraca z nią odbywa się więc najczęściej na zasadzie opłacania wystawianych przez nią faktur (choć zdarza się, że jest inaczej – to zależy od indywidualnych ustaleń).

Podsumowanie

Wiedząc dokładnie, kim jest pracownik tymczasowy i na jakich zasadach można go zatrudnić w naszym kraju można znacznie lepiej rozplanować swój własny biznes i jego rozwój. Dzięki temu nie będzie się musiało stawiać na pracowników stałych i rozważać zatrudniania tych nowych długimi latami. Będzie można działać zachowawczo, zatrudniając ludzi dokładnie wtedy, gdy będzie się chciało na okres, w którym będą najbardziej potrzebni. Bez większych zobowiązań, zmartwień i problemów z rozwiązywaniem umów i nawiązywaniem tych nowych.