Co robi przewodnik wycieczek – obowiązki i zadania. Przewodnik wycieczek to osoba, która sprawuje opiekę nad turystami podczas zorganizowanych wyjazdów zagranicznych – tak najczęściej kojarzy się tą profesję. Za tym pojęciem kryje się znacznie więcej, jak też przewodnicy mogą mieć również różny zakres obowiązków. Co dokładnie robi przewodnik wycieczek? I kto może nim zostać?
Przewodnik, rezydent i pilot wycieczek – różnice
Wyjeżdżając na zagraniczny urlop, zorganizowany przez biuro podróży, można się spotkać z różnymi rodzajami osób sprawującymi opiekę nad turystami. Są to przede wszystkim:
- pilot wycieczki
- rezydent
- przewodnik wycieczki.
Każda z tych osób posiada nieco inny zakres obowiązków, które wzajemnie się uzupełniają. A mianowicie, pilot wycieczki zazwyczaj zajmuje się kwestiami logistycznymi (m.in. organizacją transportu oraz rozplanowaniem całej wycieczki), rezydent świadczy pomoc na miejscu oraz jest dedykowany określonym hotelom (to do niego zwraca się z wszelkimi problemami i kwestiami spornymi, dba o wygodę i bezpieczeństwo gości), zaś przewodnik wycieczki oprowadza turystów po określonych miejscach, udzielając informacji na ich temat (to on towarzyszy uczestnikom wyprawy podczas zwiedzania). Zdarza się także, że jedna osoba pełni kilka ról jednocześnie, będąc np. pilotem i rezydentem czy też przewodnikiem i pilotem jednocześnie. Ma to miejsce najczęściej w przypadku mało popularnych miejsc, gdzie zatrudnianie kilku osób mogłoby nie być opłacalne dla biura.
Praca przewodnika zagranicznego – jak wygląda
Przewodnik wycieczek pracujący za granicą może być zatrudniony przez polskie lub lokalne biuro podróży. Jest on wówczas, niejako, przedstawicielem danego biura, który odpowiada za przebywających na miejscu turystów. Można sobie wyobrazić, że na jego głowie spoczywa wiele obowiązków. Zaletą takiej pracy jest na pewno brak monotonii, wyzwania i kontakt z ludźmi, trzeba jednak pamiętać że zdarzają się też sytuacje konfliktowe, które wymagają od przewodnika opanowania i doświadczenia. Jak wygląda praca przewodnika wycieczek? Oto jego najważniejsze obowiązki:
- opieka nad turystami przebywającymi w danym miejscu
- udzielanie im wszelkich informacji dotyczących miejsca ich pobytu
- wspieranie w sytuacjach trudnych
- rozwiązywanie konfliktów między uczestnikami wycieczki a np. hotelem
- pomoc we wszelkich sprawach związanych z wyjazdem
- oprowadzanie turystów po miejscach, które zostały określone w planie wycieczki
- dbanie o dobry nastrój i bezpieczeństwo uczestników.
Jest tego całkiem sporo, ale jednocześnie warto pamiętać, że taka praca sprawia wiele satysfakcji i jest najczęściej wybierana przez miłośników podróżowania, ludzi z prawdziwą pasją.
Jak zostać przewodnikiem wycieczek?
Rozpoczęcie kariery przewodnika wycieczek nie jest wcale trudne. Trzeba tylko spełniać podstawowe kryteria, do których należą:
- wiek powyżej 18 lat
- niekaralność
- średnie lub wyższe wykształcenie
- biegłe posługiwanie się językiem obcym (a najlepiej dwoma: angielskim oraz lokalnym).
Zanim podejmie się decyzję o spróbowaniu swoich sił w pracy przewodnika, lepiej przeanalizować czy posiada się ku temu odpowiednie kompetencje. Jest to z pewnością praca wymagająca pod względem fizycznym, dobrze więc zadbać o kondycję. Niezbędna jest również otwartość na innych ludzi i umiejętność porozumienia się z każdym, bez względu na jego usposobienie, zawód i nastawienie. Przewodnik wycieczek powinien być też odporny na stres oraz kreatywny – podczas każdej wycieczki mogą się zdarzyć sytuacje nieprzewidywalne, których rozwiązanie leży właśnie w gestii przewodnika. Nie trzeba chyba też dodawać, że konieczna jest rozległa wiedza na temat danego kraju lub regionu – wykraczająca poza informacje powszechnie dostępne. I dlatego, przewodnikami często zostają osoby, które już od jakiegoś czasu mieszkają za granicą. Nie oznacza to wcale, że jest to zawód niedostępny dla mieszkańców kraju, którzy do tej pory nie podróżowali – potrzeba będzie tylko więcej wysiłku i poświęcenia czasu na dokształcenie się.
Szkolenia na przewodników – gdzie można je znaleźć?
Droga do bycia przewodnikiem wycieczek najczęściej prowadzi przez dedykowane do tego kursy, organizowane przez biura turystyczne. Należy wówczas wziąć udział w rekrutacji, a po jej pomyślnym zakończeniu udać się na szkolenie. Po ukończeniu kursu, biuro może od razu zaproponować pracę, co ułatwi start w tym zawodzie. Inny sposób, to samodzielny wyjazd za granicę oraz poszukanie na miejscu pracy w lokalnych biurach czy też założenie własnej działalności gospodarczej. W każdej z tych sytuacji, dodatkowym atutem będzie posiadanie odpowiedniego wykształcenia oraz doświadczenia. Jak można je zdobyć?
- kończąc odpowiednią szkołę lub uczelnię związaną z branżą turystyczną
- biorąc udział w kursach i szkoleniach organizowanych przez różnego rodzaju firmy i instytucje
- jak najwięcej podróżować
- na początek spróbować swoich sił jako przewodnik krajowy, po np. dobrze znanym regionie lub mieście.
Decydując się na pracę jako przewodnik wycieczek za granicą, trzeba być przygotowanym na to, że większość roku spędza się poza krajem. Jest to więc zawód dla osób, które marzą o wielkiej przygodzie oraz są w stanie przeprowadzić się nawet w najodleglejsze zakątki świata.