Taping rehabilitacyjny - zastosowanie

Taping rehabilitacyjny – zastosowanie


Taping rehabilitacyjny – zastosowanie: kinesiotaping jest to jedna z metod terapeutycznych wykorzystywana przez fizjoterapeutów. Plastrowanie dynamiczne daje bardzo dobre efekty w rehabilitacji. Zabieg ten polega na oklejaniu danych miejsc na ciele specjalnymi plastrami. Procedura ta powoduje rozluźnienie mięśni, jak i zmniejszenie ich napięcia.

Taśmy rehabilitacyjne – charakterystyka

Taśmy do kinesiotapingu produkuje się ze 100-procentowej bawełny. Jest ona pokryta hipoalergicznym klejem akrylowym. Plastry zostały zaprojektowane w taki sposób, żeby naśladowały właściwościami ludzką skórę. Przypominają ją swoją grubością oraz strukturą. Ich sprężystość wynosi do 130 procent pierwotnej długości, natomiast można je rozciągać tylko wzdłuż. To produkty wodoodporne i przepuszczające powietrze. Działanie plastrów polega tylko na pobudzaniu bodźców mechanicznych, a więc na ich powierzchni nie jest aplikowany żaden lek. Fizjoterapeuta, nakleja plastry w kształt wachlarza, albo liter I, X, Y. Sposób naklejenia zależy od miejsca aplikacji plastrów. Przeważnie specjaliści zalecają ich noszenie nawet do kilku tygodni.

Na czym polega plastrowanie dynamiczne?

Taping rehabilitacyjny - zastosowanie
Taping rehabilitacyjny – zastosowanie

Taping jest to tak zwana metoda plastrowania ciała. Opiera się ona na oklejaniu go taśmą o specjalnych właściwościach elastycznych. Metoda została opracowana w latach 70, a jej twórcą jest doktor Kenzo Kase. To właśnie on wymyślił specjalną taśmę, stosowaną w późniejszym okresie w celach leczniczych. Zasady wykorzystania plastrowania dynamicznego bazują na kinezjologii, czyli nauce obejmującej ruch ciała człowieka. W tej metodzie niezwykle ważne są parametry plastrów, czyli ich ciężar właściwy, grubość i rozciągliwość. Ich działanie terapeutyczne wynika z wpływu sensorycznego na ciało człowieka.

Poprzez odpowiedni naciąg taśmy tworzy się przestrzeń między skórą właściwą a powięzią. Dzięki temu dochodzi do poprawy mikrokrążenia krwi i limfy oraz wspierania procesów samoleczenia. Kinesiotaping w gabinetach Spondylus jest więc w stanie pomóc pacjentom, u których występuje stan zapalny, obrzęki czy krwiaki. Plastry wspomagają też pracę mięśni, wspierają więc osłabione czy uszkodzone mięśnie w trakcie wykonywania ruchu oraz odciążają naruszone obszary. Plastry do kinesiotapingu są często wykorzystywane w rehabilitacji sportowców po różnych kontuzjach i urazach.

Taping rehabilitacyjny – zastosowanie

Taping jest skutecznym wsparciem w terapii takich przypadłości, jak:

  • bóle kolan,
  • bóle kręgosłupa,
  • łokieć tenisisty,
  • ostroga piętowa,
  • ból barku.

Oprócz tego plastry przydają się też do leczenia stanów po przebytych urazach. Można je zastosować w przypadku:

  • skręceń,
  • zwichnięć,
  • niestabilności stawów,
  • uszkodzenia mięśni oraz więzadeł.

Procedura ta jest też używana w celu korekcji wad postawy czy leczenia zaburzeń równowagi. Okazuje się też wsparciem przy obniżonym napięciu mięśniowym. Lekarze sięgają po nią też u pacjentów neurologicznych. Jeśli chodzi o sportowców, działanie tapingu bazuje na tym, iż podnosi sprawność i wydolność mięśni, a tym samym redukuje ryzyko kontuzji. Kinesiotaping to metoda dająca dobre efekty także w przypadku leczenia krwiaków i blizn. Co ważne, cała procedura jest bezbolesna i bezpieczna. Pacjenci dobrze ją znoszą i może być świetnym uzupełnieniem innych metod leczenia prowadzonych w ośrodku rehabilitacyjnym.

Kinesiotaping – jakie efekty daje?

Terapeuci są zadowoleni z efektów, jakie daje naklejanie tych niepozornych plastrów. Wśród spodziewanych rezultatów można wymienić zwłaszcza: redukcja bólu, uniesienie skóry oraz zmniejszenie drażnienia receptorów bólowych. Z tego względu plastry do kinesiotapingu często określa się też mianem taśm przeciwbólowych. Miejscowa poprawa krążenia krwi oraz spotęgowany napływ krwi żylnej usprawnia metabolizm i pomaga w eliminacji niepotrzebnych produktów przemiany materii. W przypadku pacjentów z obrzękiem limfatycznym metoda ta pomaga odprowadzić nadmiar chłonki do większych jej zbiorników, a więc zmniejsza opuchliznę. Plastrowanie dynamiczne znajduje także zastosowanie w pediatrii. U dzieci taśmy używane są do wspomagania funkcji mięśni w torowaniu ruchu czy też do korekcji ustawienia kończyn.

Jak nakleja się plastry rehabilitacyjne?

Plastry do kinesiotapingu musi przyklejać doświadczony i wykwalifikowany fizjoterapeuta. Nieprawidłowe nałożenie taśm może skutkować wystąpieniem dyskomfortu podczas ich noszenia, a przy tym nie przyniesie pożądanych efektów. Przed ich naklejeniem skóra musi zostać oczyszczona i osuszona. Wcześniej należy ją wymyć wodą z mydłem, po czym przetrzeć gazą nasączoną środkiem dezynfekującym. W przypadku obszaru mocno owłosionego niezbędna jest też jego depilacja. Po nałożeniu taśmy pacjent nie powinien się także kąpać przez ok. 2 godziny. Po tym czasie taśma uzyska już właściwą przyczepność, a więc nie odklei się przez działanie wody.

Czy są jakieś przeciwwskazania do kinesiotapingu?

Nie każdy może poddać się tej procedurze. Naklejanie plastrów nie jest wskazane u osób z niezagojonymi ranami, łuszczycą i innymi zaawansowanymi schorzeniami skórnymi. Ponadto nie można ich używać u pacjentów, którzy stosują zabiegi fizykoterapeutyczne, których nie można wykonać przez powierzchnię taśmy.