Taping rehabilitacyjny – zastosowanie: kinesiotaping jest to jedna z metod terapeutycznych wykorzystywana przez fizjoterapeutów. Plastrowanie dynamiczne daje bardzo dobre efekty w rehabilitacji. Zabieg ten polega na oklejaniu danych miejsc na ciele specjalnymi plastrami. Procedura ta powoduje rozluźnienie mięśni, jak i zmniejszenie ich napięcia.
Taśmy rehabilitacyjne – charakterystyka
Taśmy do kinesiotapingu produkuje się ze 100-procentowej bawełny. Jest ona pokryta hipoalergicznym klejem akrylowym. Plastry zostały zaprojektowane w taki sposób, żeby naśladowały właściwościami ludzką skórę. Przypominają ją swoją grubością oraz strukturą. Ich sprężystość wynosi do 130 procent pierwotnej długości, natomiast można je rozciągać tylko wzdłuż. To produkty wodoodporne i przepuszczające powietrze. Działanie plastrów polega tylko na pobudzaniu bodźców mechanicznych, a więc na ich powierzchni nie jest aplikowany żaden lek. Fizjoterapeuta, nakleja plastry w kształt wachlarza, albo liter I, X, Y. Sposób naklejenia zależy od miejsca aplikacji plastrów. Przeważnie specjaliści zalecają ich noszenie nawet do kilku tygodni.
Na czym polega plastrowanie dynamiczne?
Taping jest to tak zwana metoda plastrowania ciała. Opiera się ona na oklejaniu go taśmą o specjalnych właściwościach elastycznych. Metoda została opracowana w latach 70, a jej twórcą jest doktor Kenzo Kase. To właśnie on wymyślił specjalną taśmę, stosowaną w późniejszym okresie w celach leczniczych. Zasady wykorzystania plastrowania dynamicznego bazują na kinezjologii, czyli nauce obejmującej ruch ciała człowieka. W tej metodzie niezwykle ważne są parametry plastrów, czyli ich ciężar właściwy, grubość i rozciągliwość. Ich działanie terapeutyczne wynika z wpływu sensorycznego na ciało człowieka.
Poprzez odpowiedni naciąg taśmy tworzy się przestrzeń między skórą właściwą a powięzią. Dzięki temu dochodzi do poprawy mikrokrążenia krwi i limfy oraz wspierania procesów samoleczenia. Kinesiotaping w gabinetach Spondylus jest więc w stanie pomóc pacjentom, u których występuje stan zapalny, obrzęki czy krwiaki. Plastry wspomagają też pracę mięśni, wspierają więc osłabione czy uszkodzone mięśnie w trakcie wykonywania ruchu oraz odciążają naruszone obszary. Plastry do kinesiotapingu są często wykorzystywane w rehabilitacji sportowców po różnych kontuzjach i urazach.
Taping rehabilitacyjny – zastosowanie
Taping jest skutecznym wsparciem w terapii takich przypadłości, jak:
- bóle kolan,
- bóle kręgosłupa,
- łokieć tenisisty,
- ostroga piętowa,
- ból barku.
Oprócz tego plastry przydają się też do leczenia stanów po przebytych urazach. Można je zastosować w przypadku:
- skręceń,
- zwichnięć,
- niestabilności stawów,
- uszkodzenia mięśni oraz więzadeł.
Procedura ta jest też używana w celu korekcji wad postawy czy leczenia zaburzeń równowagi. Okazuje się też wsparciem przy obniżonym napięciu mięśniowym. Lekarze sięgają po nią też u pacjentów neurologicznych. Jeśli chodzi o sportowców, działanie tapingu bazuje na tym, iż podnosi sprawność i wydolność mięśni, a tym samym redukuje ryzyko kontuzji. Kinesiotaping to metoda dająca dobre efekty także w przypadku leczenia krwiaków i blizn. Co ważne, cała procedura jest bezbolesna i bezpieczna. Pacjenci dobrze ją znoszą i może być świetnym uzupełnieniem innych metod leczenia prowadzonych w ośrodku rehabilitacyjnym.
Kinesiotaping – jakie efekty daje?
Terapeuci są zadowoleni z efektów, jakie daje naklejanie tych niepozornych plastrów. Wśród spodziewanych rezultatów można wymienić zwłaszcza: redukcja bólu, uniesienie skóry oraz zmniejszenie drażnienia receptorów bólowych. Z tego względu plastry do kinesiotapingu często określa się też mianem taśm przeciwbólowych. Miejscowa poprawa krążenia krwi oraz spotęgowany napływ krwi żylnej usprawnia metabolizm i pomaga w eliminacji niepotrzebnych produktów przemiany materii. W przypadku pacjentów z obrzękiem limfatycznym metoda ta pomaga odprowadzić nadmiar chłonki do większych jej zbiorników, a więc zmniejsza opuchliznę. Plastrowanie dynamiczne znajduje także zastosowanie w pediatrii. U dzieci taśmy używane są do wspomagania funkcji mięśni w torowaniu ruchu czy też do korekcji ustawienia kończyn.
Jak nakleja się plastry rehabilitacyjne?
Plastry do kinesiotapingu musi przyklejać doświadczony i wykwalifikowany fizjoterapeuta. Nieprawidłowe nałożenie taśm może skutkować wystąpieniem dyskomfortu podczas ich noszenia, a przy tym nie przyniesie pożądanych efektów. Przed ich naklejeniem skóra musi zostać oczyszczona i osuszona. Wcześniej należy ją wymyć wodą z mydłem, po czym przetrzeć gazą nasączoną środkiem dezynfekującym. W przypadku obszaru mocno owłosionego niezbędna jest też jego depilacja. Po nałożeniu taśmy pacjent nie powinien się także kąpać przez ok. 2 godziny. Po tym czasie taśma uzyska już właściwą przyczepność, a więc nie odklei się przez działanie wody.
Czy są jakieś przeciwwskazania do kinesiotapingu?
Nie każdy może poddać się tej procedurze. Naklejanie plastrów nie jest wskazane u osób z niezagojonymi ranami, łuszczycą i innymi zaawansowanymi schorzeniami skórnymi. Ponadto nie można ich używać u pacjentów, którzy stosują zabiegi fizykoterapeutyczne, których nie można wykonać przez powierzchnię taśmy.