Co potrzebuje detektyw

Co potrzebuje detektyw


Co potrzebuje detektyw? Zawód prywatnego detektywa jest to kusząca opcja dla wielu osób, które nie potrafią odnaleźć się w zwyczajnym kieracie dużych firm oraz korporacji, lub takich osób, które w swojej pracy potrzebują dodatkowego dreszczyku emocji. Nie oznacza to oczywiście, że będziemy uczestniczyć w różnego rodzaju śledztwach, takich jak na przykład w filmach lub serialach, w których to główni bohaterowie (prywatni detektywi), rozpracowują zawiłe sprawy kryminalne. Jednak nie zmienia to faktu, że praca prywatnego detektywa, bywa dużo bardziej interesująca, niż na przykład praca w dużej korporacji.

Przyjrzyjmy się przede wszystkim temu, co tak naprawdę powinien mieć prywatny detektyw, aby móc pracować, czy to na własnej działalności gospodarczej, czy to jako pracownik większej agencji detektywistycznej. Jeśli trafimy do biura detektywistycznego to potrzebny sprzęt oraz inne akcesoria, są zapewnione przez pracodawcę lub przynajmniej w większości, więc raczej to wyliczenie, będzie bardziej przydatne dla osób, które chciałyby pracować na własnej działalności gospodarczej, jako prywatni detektywi.

Licencja

Zacznijmy od rzeczy, która w zasadzie nie jest czymś materialnym, czyli musimy powiedzieć o tym, że jeżeli ktoś chce pracować jako prywatny detektyw, to musi przede wszystkim posiadać licencję. Oczywiście może zdarzyć się taka sytuacja, że do kogoś, kto uważa się za prywatnego detektywa i świadczy takie usługi detektywistyczne, zgłosi się osoba, której nie będzie przeszkadzał brak licencji, i tak właściwie nic nie stoi na przeszkodzie, aby pewne czynności detektywistyczne taka osoba wykonywała, ale jeżeli chcemy mieć wielu klientów, to na pewno licencja detektywistyczna jest czymś, na co większość osób zwraca uwagę. Warto jest mieć licencję detektywa, chociażby z tego powodu, że będziemy mieli tak naprawdę bardzo szeroką wiedzę z zakresu pracy detektywistycznej, ale również będziemy wiedzieli, w jakich granicach prawa możemy się poruszać, ponieważ polskie prawo dość jasno precyzuje, co może, a czego nie może detektyw. Jeżeli prawo w jakimś punkcie złamiemy, to możemy być pociągnięci do odpowiedzialności cywilnej, a w niektórych przypadkach do odpowiedzialności karnej, warto więc o tym na pewno pamiętać.

Dobry samochód

Przechodzimy w tym momencie do rzeczy takich podstawowych. W odróżnieniu od pierwszego punktu są to rzeczy materialne, które powinien posiadać prywatny detektyw. Pierwszą najważniejszą chyba rzeczą jest dobry samochód. Dobry samochód detektywa jest to samochód, który oczywiście jest sprawny technicznie. Chodzi tutaj nie tylko o to, że samochód przejdzie przegląd techniczny raz do roku, tylko że naprawdę musimy ufać temu samochodowi. Musimy zawsze mieć taką możliwość, aby szybko wsiąść do samochodu i błyskawicznie ruszyć. Drugim ważnym aspektem tego, jaki powinien być samochód prywatnego detektywa, to przede wszystkim to, że samochód taki nie powinien rzucać się w oczy, czyli nie powinno to być auto, które zwraca na siebie w jakikolwiek sposób uwagę, ponieważ możemy na przykład za pomocą samochodu śledzić kogoś. Jeżeli auto rzuca się w oczy, to bardzo szybko osoba śledzona, zorientuję się w tym, że ma ogon. Najlepiej, aby auto było samochodem, które posiada napęd 4 x 4, ponieważ może się tak zdarzyć, że będziemy musieli wjechać w dość trudny teren.

Zobacz również:

Urządzenie do wykrywania podsłuchów

Od razu sprecyzujemy jasno, że w Polsce prywatny detektyw nie ma prawa zakładać komukolwiek podsłuchu. Jednak możemy pracować w drugą stronę, czyli możemy na zlecenie firm albo osób prywatnych, wykonywać wykrywanie podsłuchów. Wielu prywatnych detektywów w dużej mierze opiera swoją działalność gospodarczą właśnie na tego typu pracy, czyli na wykrywaniu podsłuchów. Czasami zdarza się tak, że wykonujemy tego typu usługę jednorazowo w jednym miejscu, ale zdarzają się firmy lub osoby prywatne, które cyklicznie chcą sprawdzać, czy przypadkiem konkurencja bądź jakiś wrogowie ich nie podsłuchują.

Dobry aparat fotograficzny

Dobry aparat fotograficzny ze sporą ilością obiektywów oraz oczywiście możliwością nagrywania filmów jest to chyba najważniejszy sprzęt, jeżeli chodzi o zdobywanie dowodów, ponieważ w pracy, prywatny detektyw jest dość mocno ograniczony literą prawa, to w zasadzie zdjęcia lub filmy, są to najważniejsze dowody, jakie prywatny detektyw będzie mógł zebrać. Tak naprawdę, jeżeli nie będziemy mieli porządnego aparatu z porządnymi obiektywami, które umożliwią nam na przykład robienie zdjęć z pewnej odległości, to nasza praca będzie bardzo mocno utrudniona. Jeżeli już mówimy o aparacie fotograficznym, to musimy też pamiętać o tym, że powinniśmy mieć zapas baterii do takiego aparatu oraz do laptopa. Laptop jest również warty wspomnienia, a szczególnie mówimy tutaj o dobrym laptopie. Jest to rzecz, którą powinien mieć prywatny detektyw. Powinien być to laptop, który z jednej strony jest na tyle mocny sprzętowo, że będzie pozwalał na przykład na edycję zdjęć, po to, aby wychwycić niektóre szczegóły, a z drugiej strony powinien być to laptop, który jest odporny na wstrząsy, ponieważ będziemy go zabierać na większość swoich akcji.