Co to OCP

Co to OCP


Bardzo wiele osób poszukuje odpowiedzi na pytanie o to, co to OCP. Tymczasem OCP to nic innego jak dokument, którego celem jest ochrona firmy przewozowej od strat. Wiele osób zastanawia się jednak nad tym, czy taka forma ubezpieczenia jest w ogóle przydatna. Zanim więc zdecydujemy się na OCP, warto dowiedzieć się, czym charakteryzuje się taka forma ochrony. Jak się okazuje, powodów do skorzystania z OCP jest całkiem sporo.

OCP – podstawowe informacje

Jak już zaznaczono na wstępie, na pytanie o to, co to OCP można udzielić dość prostej odpowiedzi. Większość osób, które zastanawiają się nad OCP https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-ocp-przewoznika/ pragnie jednak zgłębić nieco temat. Otóż OCP bywa określane również jako ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przewoźnika. Co do zasady, ubezpieczenie tego rodzaju zawierane jest na okres 12 miesięcy, czyli jednego roku. Warto mieć świadomość tego, że OCP jest w pełni dobrowolne. Trzeba jednak zaznaczyć, że posiadanie polisy OCP znacząco wpływa na zmniejszenie ryzyka strat.

Należy wiedzieć także o tym, że co do zasady, OCP występuje w dwóch rodzajach. Pierwszym z nich jest OCP dla transportu krajowego, a drugim dla transportu międzynarodowego. Musimy więc zastanowić się nad tym, które z nich jest nam potrzebne. Wybór zazwyczaj jest dość prosty. Należy liczyć się z tym, że zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela może kształtować się w naprawdę różny sposób. Wiele zależy bowiem od tego, na jaki zapis się zgodziliśmy. Zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy z ubezpieczycielem, warto przejrzeć kilka różnych ofert.

Dzięki temu będziemy mogli wybrać tę, która wydaje nam się najbardziej korzystna. Jak się okazuje, nie jest to wcale takie oczywiste. Nie każdemu zależy bowiem na tym samym. Z większością ubezpieczycieli można jednak negocjować. Warto to robić, bo wówczas prawdopodobieństwo podpisania korzystnej umowy znacząco wzrasta. Bardzo pomocne mogą okazać się również opinie na temat poszczególnych firm. Im większa liczba pozytywnych opinii klientów, tym większe prawdopodobieństwo tego, że uda nam się nawiązać korzystną umowę.

Sprawdź koniecznie:

Zakres polisy OCP – jaki może być?

Bardzo wiele osób zastanawia się nie tylko nad tym, co to OCP, ale również i nad tym, jaki jest zakres polisy OCP. Na tak postawione pytanie nie da się jednak udzielić jednoznacznej, uniwersalnej odpowiedzi. Zakres polisy OCP zależeć może od ustaleń z ubezpieczycielem. Co do zasady jednak, OCP ma na celu ochronę przewoźnika z tytułu nienależytego wykonania umowy. Na tym jednak nie koniec. OCP ma także chronić przez odpowiedzialnością wynikającą z tytułu niewykonania umowy. Jeżeli więc ładunek zostanie skradziony z niestrzeżonego parkingu, można liczyć na ochronę OCP. Trzeba zaś przyznać, że kradzież ładunku z niezabezpieczonego parkingu jest bardzo prawdopodobna.

Należy także mieć świadomość tego, że OCP chroni także przed skutkami zniszczenia ładunku przez pożar. Bardzo często ładunek może ulec także zniszczeniu na skutek innych zjawisk atmosferycznych. Warto więc wziąć to pod uwagę rozważając zakup polisy OCP. Trzeba także liczyć się z tym, że wiele firm nie zleca transportu podmiotom, które nie posiadają polisy OCP. Unikanie OCP może więc wiązać się z całkiem dużymi stratami.

O czym jeszcze należałoby pamiętać?

Co to OCP
Co to OCP

Jeżeli decydujemy się na OCP przewoźnika, musimy wiedzieć jaki koszt się z tym wiąże. Należy jednak pamiętać, że cena może być różna. Wszystko zależy bowiem od tego, jaką ofertę przedstawi nam konkretna firma ubezpieczeniowa. Jak więc wspomniano wyżej, warto przejrzeć różne oferty. Największy wybór interesujących ofert będziemy mieli w dużych i prężnie rozwijających się miastach. Dobrze byłoby więc sprawdzić, jak wiele firm ubezpieczeniowych działa w naszej okolicy i zajmuje się OCP. Nie każda firma ubezpieczeniowa może bowiem udzielać tego rodzaju ubezpieczenia i należy mieć tego świadomość.

Trzeba także liczyć się z tym, że dobrze prosperujące firmy transportowe będą mieć wyższe składki za ubezpieczenie. Nie ma się temu co dziwić, bo tego rodzaju firmy przewożą zazwyczaj bardzo kosztowne ładunki. Jeżeli ulegną one zniszczeniu bądź kradzieży, straty będą bardzo wysokie. Firma ubezpieczeniowa musi zaś mieć skądś pieniądze na pokrycie ewentualnych strat. Należy także pamiętać, że im mniejsza liczba szkód, tym niższe będą składki. Składka może więc ulec zmniejszeniu na korzyść osoby, która korzysta z usług firmy ubezpieczeniowej. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że firma ubezpieczeniowa nie zapłaci nam za wszystko. Istnieją pewne wyłączenia, których należy być świadomym. Czasami nie otrzymamy pieniędzy, jeżeli samochód był niesprawny.

Warto więc dbać o stan techniczny pojazdów i kontrolować go na bieżąco. Nie należy także zapominać o tym, że niektóre polisy nie obejmują szkód, które zaistniały na terenie pewnych krajów. Czasami już wjazd do określonego kraju wiąże się z tym, że polisa nie będzie obowiązywać. Nie ma się temu co dziwić, bo ryzyko napadów rabunkowych na terenie pewnych państw jest bardzo wysokie. Warto więc dokładnie czytać zapisy umowy, którą zamierzamy się związać z ubezpieczycielem.