Jaka stawka amortyzacji na meble biurowe?

Jaka stawka amortyzacji na meble biurowe?


Prowadzenie działalności gospodarczej, czy firmy, wiąże się ze stałymi kosztami, dotyczącymi jej utrzymania. Jaka stawka amortyzacji na meble biurowe? Niejednokrotnie zachodzi możliwość odliczenia tych kwot od dochodu, co przekłada się na redukcję podatku dochodowego z tytułu wpływów, jakie firma uzyskała na postawie świadczonych usług. W polskim prawie funkcjonuje wiele przepisów, które jasno precyzują w jakich sytuacjach można skorzystać z tego typu odliczeń. Dlatego przedsiębiorcy powinny być dobrze zorientowani na temat tego, co można uznać za koszt prowadzenia firmy, jak również innych ulg, które przysługują im z tytułu prowadzonej działalności. Z uwagi na rozbudowane przepisy, doskonałym sposobem jest zatrudnienie księgowej, która na bieżąco czuwać będzie zarówno nad wpływami, jak też wydatkami jakie firma ponosi w związku z prowadzeniem działalności.

Co to jest opłata amortyzacyjna?

Jaka stawka amortyzacji na meble biurowe?

Przestrzenie biurowe związane są z potrzebą posiadania odpowiedniego wyposażenia. Dotyczy to zarówno wszelkiego rodzaju urządzeń, w szczególności komputerów wykorzystywanych do codziennej pracy, jak też innych sprzętów, typu niszczarki, czy kserokopiarki. Zapewniają odpowiednie funkcjonowanie sekretariatu, jak też ułatwiają archiwizację ważnych dokumentów. Istotnym procesem w prowadzeniu tego typu działalności, jest także właściwe przechowywanie istotnych informacji w formie papierowej, takich jak umowy, czy faktury. Dlatego niezbędne jest posiadanie odpowiednich regałów, które są doskonałym uzupełnieniem przestrzeni biurowej. Najczęściej znajdują się w sekretariacie, czy też gabinecie kadrowym, czy dziale księgowym, jeśli takowe znajdują się bezpośrednio w biurze firmy. W przypadku firm, które prowadzą szereg działalności związanych z świadczeniem usług, zatrudniają także wykwalifikowanych do tego pracowników, bardzo ważne jest stworzenie przyjaznego środowiska pracy. Oznacza to odpowiednie umeblowanie poszczególnych gabinetów, czy przestrzeni wspólnej, dla której charakterystyczne są boksy pracownicze, z odpowiednio urządzonymi biurkami. Jak wiadomo przygotowanie biura pod użytkowanie wiąże się z pewną inwestycją finansową. Czy zatem przedsiębiorca można jakość uwzględnić te w koszty w wydatkach firmowych?

Zobacz również:

Jak działa opłata amortyzacyjna?

W przypadku różnego typu działalności istnieje szereg elementów stałych, które wykorzystywane są na poczet świadczenia usług. Dotyczy to zarówno pojazdów, sprzętów roboczych, maszyn, jak również wspomnianego wyposażenia biura. Czy zatem meble, które znajdują się w biurze podlegają opłacie amortyzacyjnej? Kiedy może mieć zastosowanie do mebli biurowych? Przede wszystkim stopa amortyzacyjna jest szczegółowo podana dla poszczególnych sprzętów. Urządzenia użytkowane przez kilka lat ulegają naturalnemu zużyciu. To z kolei wiąże się ze spadkiem ceny rynkowej. Dlatego stopa amortyzacyjna podawana jest na podstawie ceny bazowej, natomiast zostaje wyrażona w procentach. Procenty oznaczają roczne zużycie poszczególnych rzeczy. Warto wiedzieć, iż dotyczy to również mebli.

Opłata amortyzacyjna na meble biurowe – kiedy?

Przede wszystkim pierwszego wyliczenia stopy amortyzacyjnej można dokonać po roku użytkowania danych urządzeń, czy wyposażenia biura. Muszą zostać jednak spełnione konkretne warunki. Pierwszym kryterium jest fakt, czy dana rzecz, która ma być objęta opłatą amortyzacyjną będzie w dalszym ciągu użytkowana. Równocześnie przedmiot objęty tą stawką musi nadawać się do dalszej pracy. Dla mebli biurowych tego typu stopa wynosi 20%. Jednak nie do każdego mebla można zastosować opłatę amortyzacyjną, nawet, jeśli spełnia wcześniejsze, wspomniane kryteria. W przypadku tego rodzaju wyposażenia biurowego, bardzo istotna jest początkowa cena za przedmiot. Tylko elementy stanowiące trwałe wyposażenie biura mogą być uwzględnione opłacie amortyzacyjnej. Dlatego ma ona zastosowanie wyłącznie dla mebli biurowych, których cena za poszczególną sztukę wyniosła więcej, niż 3500 złotych. Meble o tej wartości lub poniżej niej nie podlegają stawce amortyzacyjnej. Czy oznacza to, iż przedsiębiorca nie może uwzględnić ich w kosztach prowadzenia firmy?

Sprawdź również:

Kiedy zakup nowych mebli można uznać za koszty prowadzenia firmy

stojak-do-dezynfekcjiPraktycznie każdy zakup, związany z prowadzeniem firmy może być traktowany jako wydatki firmowe. Z uwagi, iż mebel, który kosztuje maksymalnie 3500 złotych nie może zostać objęty stawką amortyzacyjną, w dalszym ciągu stanowi koszt prowadzenia firmy. Dlatego przedsiębiorca taki zakup może odliczyć od dochodu firmy. Jednak może mieć to miejsce wyłącznie w miesiącu, w którym dokonano zakupu. Po tym czasie nie ma możliwości uznania zakupu jako kosztów utrzymania i prowadzenia firmy, a z uwagi na niewystarczająco wysoką cenę, również w kolejnym roku korzystania z mebli biurowych, nie mogą zostać objęte stawką amortyzacyjną. Dlatego warto dokonywać przekalkulowanych zakupów. Warto także rozważyć, które rozwiązanie jest bardziej opłacalne – zakup tańszego mebla i jednorazowe uznanie tego za koszt prowadzenia działalności, czy kupno droższych modeli, które mogą być objęte stawką amortyzacyjną.