Doradca zawodowy

Doradca zawodowy


Rekrutacja i mobilizacja pracowników to aspekty, którymi zajmuje się doradca zawodowy. Zawód ten cieszy się coraz większą popularnością, ze względu na atrakcyjne zarobki i dobre warunki pracy. W praktyce niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, na czym polega praca takiej osoby. Czym na co dzień zajmuje się doradca zawodowy?

Gdzie może pracować prawdziwy specjalista? Jak postępować, by zostać doradcą zawodowym? Ile można zarabiać na takim stanowisku? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Czym na co dzień zajmuje się doradca zawodowy?

W zdecydowanej większości przypadków pracownicy z jakiegoś powodu nie korzystają z pomocy doradców zawodowych. Niestety jest to często poważny błąd, bowiem taki specjalista jest w stanie pomóc nam w wielu etapach kariery. Zarówno wtedy, gdy posiadamy już pracę, gdy staramy się o awans lub mamy w planach zmianę profesji, a także w przypadku poszukiwania nowej ścieżki kariery. Takie rozwiązania są bardzo korzystne, bowiem w wielu przypadkach nie musimy nawet płacić. Coraz częściej działają punkty, w których eksperci udzielają fachowej pomocy zupełnie za darmo. Doradca zawodowy w Krakowie to bardzo przyszłościowa profesja, dlatego też warto dowiedzieć się, jak nim zostać. Praca ta z reguły sprowadza się do prowadzenia rozmów z osobami, które potrzebują wsparcia. Z tego względu doradcą nie jest w stanie zostać każdy- niezbędne są wybrane umiejętności czy też predyspozycje, które znacząco mogą nam to ułatwić. Kluczowe jest posiadanie również odpowiedniego wykształcenia. Dobry doradca zawodowy nieustannie obserwuje rynek pracy, w konsekwencji jego pomoc może być jeszcze efektywniejsza. 

Gdzie może pracować dobry doradca zawodowy?

Doradca zawodowy
Doradca zawodowy

Nie da się ukryć, że praca doradcy zawodowego cieszy się coraz większą popularnością. Takich pracowników poszukuje wiele firm. Dość często możliwe jest znalezienie zatrudnienia w dużych, międzynarodowych podmiotach. W takowych najczęstszymi obowiązkami jest ciągła rozmowa z pracownikami, jak również ustalanie i aktualizowanie ich celów. Należy pamiętać, że te ciągle się zmieniają. Na początku pracownik może być zainteresowany rozwijaniem się i nabieraniem doświadczenia. Dopiero po ukończeniu studiów podyplomowych często może liczyć na awans. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że to, co pracownik robi po godzinach, może mieć znaczenie w zakresie samorealizacji w pracy zawodowej. Odkrywanie celów umożliwia również wytyczenie optymalnej ścieżki kariery. W tym miejscu należy mieć świadomość, że doradca zawodowy może szukać pracy nie tylko w dużych firmach, ale również mniejszych agencjach pracy. Tego typu podmioty na dzień dzisiejszy cieszą się dużą popularnością, bowiem decydują się one na optymalizację kosztów zatrudnienia. Jeśli nawiążemy współpracę z takim podmiotem, to przedsiębiorca może mieć pewność, że do firmy zapuka doświadczony pracownik, który bez większych problemów poradzi sobie ze znalezieniem specjalistów.

Jak postępować, by zostać doradcą zawodowym?

Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób zostać doradcą zawodowym. Z pewnością niezbędny jest dyplom ukończenia studiów wyższych. Niemniej istotne są dodatkowe kursy- umożliwiają one nie tylko rozwijanie się, ale przede wszystkim zdobywanie umiejętności praktycznych. Jest to niezwykle istotne, jeśli zależy nam na budowaniu kariery doradcy. W sytuacji, gdy nie posiadamy dużego doświadczenia, wówczas musimy stawiać na zdobywanie konkretnej wiedzy. Doradca zawodowy powinien wykazywać się umiejętnościami w zakresie słuchania drugiej osoby. Dzięki temu łatwiej będzie dotrzeć do klientów, jednocześnie pomóc w określaniu oczekiwań. Budowanie drogi zawodowej bardzo często opiera się na rozmowach z osobami, które poszukują zatrudnienia lub są zainteresowane zmianą pracy. Specjaliści zwracają również uwagę na merytoryczne i przydatne materiały przeznaczone dla doradców zawodowych- mowa o książkach, e-bookach czy też testach predyspozycji zawodowych. W praktyce wybór zależny jest od naszych indywidualnych preferencji. 

Ile może zarabiać doradca zawodowy?

Zanim zdecydujemy się na pracę w doradztwie zawodowym, w pierwszej kolejności powinniśmy dowiedzieć się, ile zarabia taki specjalista. Określenie wybranej i konkretnej kwoty nie należy do najłatwiejszych. Wysokość pensji w dużej mierze zależna jest od miejsca zatrudnienia. Średnia pensja na takich stanowiskach wynosi około 4000 zł brutto. Rzeczywiste zarobki są uzależnione od doświadczenia, pracodawcy, a także od regionu. Najmniejsze wynagrodzenie otrzymuje się w instytucjach publicznych. Coraz większą popularnością cieszy się prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Zarobki wówczas są bardzo zróżnicowane- oczywiście im większe jest miasto, tym więcej pieniędzy jesteśmy w stanie uzyskać. Od wynagrodzenia pobierane są standardowe opłaty, jak chociażby składki ZUS lub do Urzędu Skarbowego. Nadal jednak działalność gospodarcza może być jak najbardziej rentowna. 

 

Magdalena Chmielecka-Lisiecka coach kariery
ul. Wąska 3A
71-407 Szczecin
501-018-290
www.jobproject.com.pl